این که کدام شهر ایران جزو زیباترین شهر هستند یا مناسب ترین شهر برای زندگی هستند یک نظریه می باشد و در این زمینه ثابتی وجود ندارد. چرا که هرکسی به اندازه ای به شهر و محل زندگی خود علاقه دارد و از نظر او بهترین شهر برای زندگی ، شهری است که خودش در آن زندگی میکند. کمتر کسی پیدا می شود که شهرهای دیگری را مثال بزند. اما اگر بخواهیم کمی منطقی تر به موضوع نگاه کنیم این است که واقعا بعضی از شهرها برای زندگی مناسب تر هستند. با ما همراه باشید تا به معرفی این شهرها بپردازیم.

بهترین شهر ایران برای زندگی

بر طبق مطالعات انجام‌شده توسط سازمان ملل بهترین شهرهای دنیا برای زندگی معرفی شدند در میان نام شهر تبریز به‌عنوان بهترین شهر ایران برای زندگی به چشم می‌خورد. به دنبال تبریز شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، قم و ارومیه قرار می‌گیرند.

۱ – تبریز

در گزارش تهیه‌شده توسط سازمان ملل تبریز به‌عنوان زیباترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران معرفی شد. وجود ساختمان زیبا، خطوط هواپیمایی پیشرفته، طبیعت بی‌نظیر، غذاهای لذیذ، مساجد زیبا، آثار تاریخی و جاهای دیدنی در تبریز ازجمله عوامل مؤثر در انتخاب مرکز آذربایجان شرقی به‌عنوان بهترین هر ایران برای زندگی است. تبریز در سال ۲۰۱۳ نیز توانست عنوان سالم‌ترین و بهداشتی‌ترین شهر ایران را در ایران کسب کند.

Image result for ‫دیدنیهای تبریز‬‎

۲ – تهران

تهران پس از تبریز دومین شهر ایران برای زندگی انتخاب شد. تهران پایتخت ایران با یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور است که در حدود ۱۰ درصد از جمعیت کل کشور را در خود جای‌داده است. این شهر ازنظر معیارهای توسعه‌یافتگی و کیفیت زندگی در آن در رتبه بالایی قرار دارد. ناگفته نماند که جاهای دیدنی تهران بیشمار است و یکی از دلایل اصلی این کلان شهر به همین دلیل می باشد.

بهترین شهر ایران برای زندگی

۳ – اصفهان

پس از تبریز و تهران، اصفهان در رتبه سوم بهترین شهرهای ایران قرار می‌گیرد. بسیاری اصفهان را به‌عنوان پایتخت فرهنگی ایران می‌شناسند این شهر باستانی یکی از شهرهای توسعه‌یافته ایران است و دارای اماکن گردشگری فراوانی می باشد که سی و سه پل، میدان نقش جهان، پل خواجو، کاخ چهل ستون و . . . از جمله جاهای دیدنی معروف اصفهان می باشند.

  برج میلاد و تفریحات بلند

بهترین شهر ایران برای زندگی

۴ – مشهد

شهر مقدس مشهد نیز رتبه بالایی در سطح امکانات و رفاه زندگی ساکنین آن دارد. شهر مقدس مشهد یکی از امن‌ترین شهرهای ایران است و آمار جرم در آن بسیار پائین است. جاذبه های گردشگری و دیدنی فراوان مشهد انتخابش بعنوان چهارمین شهر مناسب جهت زندگی بسیار مهم است.

بهترین شهر ایران برای زندگی

۵ – قم

این شهر مذهبی در جنوب تهران قرار دارد و در بررسی استانداردهای زندگی در ایران رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

Image result for ‫دیدنیهای قم‬‎

۶ – ارومیه

در انتهای این گزارش نام شهر ارومیه به چشم می‌خورد. ارومیه دومین شهر پرجمعیت شمال غرب ایران است که در غرب دریاچه ارومیه قرار دارد.

باز هم بگوییم که ثابتی در این زمینه وجود ندارد این فقط بر اساس آمارها می باشد. چرا که مثلا در کشور ما شهر رامسر را بعنوان عروس شهرهای ایران می نامند.

عروس شهرهای ایران، رامسر

در میان شهرهای شمال کشور و استان مازندران، به رامسر لقب عروس شهرهای ایران داده اند. شهری که دریا، جنگل، طبیعتی سرسبز، آبشارها و دریاچه ها و خلاصه هر آنچه که زیباست دارد. زیباترین روستاهای ایران و سرسبز ترین شهر های ایران را در این شهرستان پیدا می کنید. مکان هایی مانند جواهرده، جنگل های دالخانی، صفارود و بسیاری دیگر را اینجا خواهید یافت. بزرگترین تله کابین ایران را در این شهر خواهید یافت. تله کابینی که از بالای جنگل های سرسبز مازندران می گذرد. تماشای گله های اسب رها شده در دشت های سبز جواهر ده در هوایی مه آلود، می تواند زیباترین منطقه ایران باشد.بهترین شهر ایران برای زندگی

حالا گردشگران خارجی در مورد جاهای دیدنی کشور ما چه نظری دارند؟

  معرفی زیبا ترین و بهترین کافی شاپ های مونترال کانادا

اگر در این باره نظر گردشگران خارجی را بپرسید به دو یا ۳ جواب می رسید. به طور مثال اگر سایت های خارجی همچون Tripadvisor را بگردید، به نام شیراز به عنوان زیباترین شهر ایران می رسید. قطعا همه ایرانیان با این موضوع موافقند که یکی از زیباترین شهرهای ایران شیراز است. اما اگر به سایت های دیگر بروید، نام های جدیدی را در اول لیست شهرهای زیبای ایران پیدا می کنید. یکی از سایت های خبری مطرح دنیا سی ان ان، لیستی از زیبا ترین مناطق ایران را منتشر کرده است. در این لیست، اولین رتبه به عالی قاپو اصفهان اختصاص داده شده است.

پس از آن، مناطق زیباترین شهرهای ایران به ترتیب آورده شده اند. قشنگترین جاذبه های ایران که هر یک در زیباترین شهرهای ایران قرار گرفته اند. نام آن ها را با شماره در جدول زیر می خوانید.

۱- عالی قاپو اصفهان۲- ارگ کریمخانی شیراز۳- برج آزادی تهران
۴- چشمه های باداب سورت۵- خانه بروجردی ها در کاشان۶- کارگاه قالی بافی شیراز
۷- باغ دولت آباد یزد۸- عمارت بادگیر تهران۹- باغ های ارم شیراز
۱۰- خانه فروغ الملک شیراز۱۱- آرامگاه های باغی شیراز۱۲- مسجد جامع یزد
۱۳- حمام کوردشت جلفا۱۴- دریاچه نمک مرنجاب۱۵- صحرای مرنجاب نزدیک کاشان
۱۶- مسجد نصیرالملک شیراز۱۷- کاخ نیاوران تهران۱۸- کاخ اردشیر جنوب شیراز
۱۹- پاسارگاد۲۰- کاخ کوروش پاسارگاد۲۱- آرامگاه کوروش کبیر
۲۲- پرسپولیس۲۳- مسجد امام اصفهان۲۴- مسجد شیخ لطف الله اصفهان
۲۵- آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی۲۶- سی و سه پل اصفهان۲۷- حمام سلطان امیر احمد کاشان
۲۸- صومعه سنت تادائوس ماکو۲۹- خانه طباطبایی کاشان۳۰- تیمچه کاشان
۳۱- آرامگاه حافظ شیراز۳۲- حمام وکیل آباد شیراز۳۳- مسجد وکیل شیراز
  شب یلدا ، میلاد اکبر یا میلاد خورشید | آداب و رسوم و فرهنگ ایران کهن
۳۴- کلیسای وانک اصفهان

جاذبه های بالا را می توانید به عنوان قشنگ ترین شهر های ایران و زیباترین جاذبه های ایران به گردشگران خارجی معرفی کنید. شما هم می توانید به این لیست بی شمار جاذبه دیگر اضافه کنید. زیباترین جاهای ایران را در غرب، شرق، شمال، جنوب و مرکز ایران نام ببرید. شمال غرب ایران شامل چه شهرهایی است و کدام یک را می توان زیباترین شهر ایران دانست؟ شمال کشور را از یاد نباید برد. حتی می توان زیباترین استان ایران را مشخص نمود.

  • زیباترین شهر ایران از نظر طبیعت چه شهری است؟

وقتی صحبت از طبیعت می شود، به یاد شهرهای شمال ایران می افتیم. رامسر را می توان زیباترین شهر ایران از نظر طبیعت دانست. هر چند که به عنوان نویسنده این مقاله، رشت را زیباترین شهر شمال ایران می دانم. چرا که شهری با تالاب، کانال های آبی و معماری های زیباست. شما هم نظرات خود را برای ما در کامنت بنویسید. دلیل انتخاب خود را هم بگویید.

  • شهر های عجیب ایران چه شهرهایی هستند؟

اگر به دنبال لیست شهرهای عجیب ایران هستید، نام های متعددی خواهید یافت. شهرهایی مانند ماخونیک، شهر آدم کوچولوها، اسفراین به دلیل داشتن نابینایان بسیار، پاوه به خاطر نداشتن چراغ قرمز و… را می توان نام برد.

باید تصدیق کرد که هر یک از نام هایی که آوردیم، جزو بهترین شهرهای ایران برای زندگی هستند. می توانیم زیباترین شهر ایران را انتخاب کنیم. برای بازدید از جاذبه های ایران راهی سفر شویم و این نعمت را شکر کنیم. شما هم در کامنت ها نظرات خود را بنویسید و برای ما از زیباترین شهرهای ایران بنویسید. شهرهای گردشگری ایران را بیشتر بشناسیم. می توانید راهنمای سفر به چابهار را بخوانید و با مکان های زیبای جنوب آشنا شوید یا در میان شهرهای شمالی ایران زیبایی های ایران را کشف کنید

منبع : blog.eskano،eligasht
نویسنده

2 نظرات

  1. این بابا که گفته تهران مکان مناسبیه واسه زندگی یا واقعا خر بوده یا واقعا خر بوده ،
    تهران یکی از بدترین شهرهای جهانه که پره از آدمای بی فرهنگ ، دزد ، حقه باز ، کلاه بردار ، گرون فروش ، معتاد ، و همه شون دنبال کثافت کاری و زن و دختر مردم .
    خود شهر هم از نظر ترافیک سرسام آور ، آلودگی صوتی و تصویری ، بی قانونی ، هرج و مرج دست تمام شهرهای عقب افتاده دنیا رو از پشت بسته
    فقط کاش یه زلزله میومد و همشون و نابود میکرد.

  2. سلام. من بر مبنای عقلانیت صحبت میکنم و منطق بدون تعصب. کسی که این مقاله رو نوشته اصلا نمی دونه معیار چی هست که بخواد از اون استفاده کنه. یه شهر باید مثلا هم زمان همه فاکتورها رو در خودش داشته باشه تا به عنوان بهترین جا برای زندگی انتخاب بشه. خب اگه بخوایم بر مبنای امکانات بگیم باید اسم تهران رو ببریم اگر بر مبنای فقط پاکیزگی هوا بگیم باید مثلا گیلان رو نام ببریم اما وقتی میگیم بهترین یعنی از همه معیارا ها درصد بالایی رو داشته باشه. مثلا شیراز اگر از نظر ادبی بهش نگاه کنیم زادگاه شاعران بزرگی چون سعدی و حافظ هست اگر از نظر اب و هوا نگاه کنیم که مثل ایران که کشوری چهار فصل هست یک استان چهار فصل هست از نظر تاریخی هم کهن ترین تمدنای تاریخ رو در خودش جای داده مثل هخامنشیان یا ساسانیان و به عنوان مرکز مهمترین اثار توریستی ایران شناخته میشه که تخت جمشید و مقبره کوروش در پاسارگاد رو در خودش جای داده اگر از نظر اقتصادی بهش نگاه کنیم قطب کشاورزی و باغداری هست و صنایع بزرگی در اون وجود داره از نظرذ مذهبی هم که به عنوان سومین حرم اهل بیت ثبت شد یعنی حرم شاهچراغ. همچنین جنوب استان هم به دریای خلیج فارس ختم میشه و ساحل زیبایی داره برای علاقه مندان به دریا. حالا می بینید که هم زمان همه فاکتورها رو داره نه فقط یکی یا چندتا . مردمش هم از نظر فرهنگی که مثل همه مردم ایران خونگرم و میهمان نواز هستند. پس بدون تعصب قضاوت کنیم و مقاله هامون رو از روی سواد بنویسیم نه از روی تعصب

یک نظر بنویسید