آبشار بلوکان در استان آذربایجان شرقی واقع است. این آبشار در ۴ کیلومتری شمال روستای بلوکان در میان دره‌ای سرسبز قرار دارد. (از خود روستا تا بالای آبشار اصلی حدوداً ۲ ساعت پیاده راه است) آبشار بلوکان در ارتفاع ۲۱۸۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و ارتفاعی در حدود ۱۰ متر دارد. آبشار بلوکان در لین منطقه ی زیبا قرار گرفته و از جاهای دیدنی میانه می باشد.

در مسیر این دره رودخانه بلوکان جاری است. این رودخانه از ارتفاعات بزغوش واقع در بالادست آبشار سرچشمه گرفته و پس از عبور از دره بلوکان و سیراب نمودن اراضی کشاورزی پایین دست به رودخانه شهر چایی می‌ریزد.

منطقه ی تفریحی آبشار بلوکان میانه

رودخانه شهر چایی خود به قزل اوزن ریخته و در نهایت به دریای خزر می‌ریزند. روستای بلوکان از توابع دهستان بروان شرقی از دهستان‌های بخش ترکمانچای شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی است.

دسترسی به این آبشار از طریق شهرستان ترکمنچای، جاده خاکی روستای یوخاری سوماً (سومای بزرگ)، روستای دستجرد و سپس روستای بلوکان میسر است. از میانه به این آبشار زیبا حدوداً ۴۰ دقیقه راه است.

منطقه ی تفریحی آبشار بلوکان میانه

بالاتر از آبشار منطقه ایست که از درختان و درختچه‌های گوناگون مثل زالزالک پوشیده شده است و دامن خوبی برای زندگی و قایم شدن حیوانات وحشی مانند گراز، خرس و … می‌باشد. اواخر پاییر بدلیل وجود حیوانات وحشی زمان مناسبی برای رفتن به آبشار نیست. پس مواظب باشید.

منطقه ی تفریحی آبشار بلوکان میانه

بزقوش یا بزغوش (به ترکی آذربایجانی: Bozquş)‏ نام رشته‌کوهی با امتداد شرقی-غربی در جنوب شهرستان سراب و شمال شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی ایران است.

این رشته‌کوه در میان دو رود آجی چای و شهر چای قرار گرفته و در میان شهرهای سراب، بستان‌آباد، هشترود، میانه، گیوی و نیر قرار گرفته است.

  معرفی جاذبه ی تاریخی مسجد سنگی تَرْک میانه

نام قدیمی این کوه بزکش بوده است که سپس با دگرگونی به بزقوش تبدیل شده است. دو قله آغ داغ (۳۳۰۶ متر) و قیسیر (۳۱۰۰ متر) از مرتفع‌ترین قلل این رشته‌کوه می‌باشند.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید