جاذبه گردشگری سد نومل (سد کوثر)

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

سد کوثر که به سد نمل نیز شهرت دارد یک نوع سد خاکی است که در ۱۵ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر گرگان بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی نومل در حوضه آبریز قره سو احداث شده و آب رودخانه گرمابدشت از حوضه آبریز قره سو نیز توسط یک سد انحرافی به آن هدایت می‌شود. بند قدیمی نومل در شمال شرقی روستای نومل گرگان قرار داشته است.

این منطقه شامل 6 آبشار بزرگ است که مسیر دسترسی بسیار مشکل و دشواری دارند. به دلیل سختی مسیر منطقه بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده است. بلندترین آبشار منطقه به آبشار نومل شهرت دارد که بیش از 30 متر ارتفاع دارد. از سایر آبشارهای منطقه می توان به آبشار دو قلوی نومل، آبشار ایستگاه نومل 1 و 2 اشاره کرد. این مجموعه آبشار در فاصله 4 کیلومتر در شمال روستای نومل در دل جنگل های منطقه چهل گیسو (چلگیسو) واقع شده اند. آبشار دو قلو ایستگاه نومل یکی از کم نظیرترین آبشارها در سطح منطقه است و 5 متر ارتفاع دارد. آبشار دوقلوی نومل در منطقه چلگیسو در داخل جنگل واقع شده است که مسیر آن بسیار نا هموار و مشکل است. دسترسی به این آبشارها نیاز به راهنمای محلی دارد.

جاذبه گردشگری سد نومل (سد کوثر)

تاریخ تاسیس سد نومل (کوثر)

ساخت این سد در سال ۱۳۶۷ آغاز و در سال ۱۳۷۲ افتتاح شد .  مطالعه کننده سد شرکت مهندسین مشاور آبگیر و پیمانکاران  سد شرکت دژیران و تیپ مهندسی جوادالائمه  بوده اند.

ارتفاع سد از پی ۲۶متر، طول تاج سد ۶۰۰ متربوده  و سرریز سد که از نوع آزاد بتنی دارای پل دسترسی می باشد ، ۳۴ متر طول داشته و قابلیت عبور ۸۰ متر مکعب در ثانیه سیلاب را دارد .

این سد دارای یک مخزن اصلی و یک مخزن رسوبگیر می باشد که  حدود۲/۷ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.

یک سد انحرافی به طول ۵/۱۸ متر در شمال سد بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی گرمابدشت احداث گردیده که با ظرفیت حداکثر ۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه آب این رودخانه را در فصل غیر زراعی پس از عبور دادن از مخزن رسوبگیر  به مخزن سد هدایت می کند .

مجموع شبکه سد یک هزار هکتار است که به صورت ثقلی از طریق گالری خروجی پایاب به طول ۷۹ متر و توسط یک لوله فلزی ۷۵۰ میلی متری که با شیر فلکه تنظیم می شود  آبیاری می گردد .

کانال اصلی شبکه سد از نوع بتنی با مقطع ذوزنقه ای به طول ۴/۳ کیلومتر و ۳۵۰ متر گالری بتنی سرپوشیده می باشد.طول کانالهای درجه یک و دو بیش از ۲۰کیلومتر و از نوع بتنی است .

طراحی اولیه و ظرفیت تنظیم و نیز توان عبور آب کانال های آبیاری شبکه سدعمدتا” برای آبیاری کشت تابستانه که معمولا” سویا می باشد.

استفاده دو منظوره از مخزن سد برای پرورش ماهی هم زمان با استفاده از آب جهت زراعت ، باعث گردیده است که سالانه بیش از ۱۰۰تن ماهی نیز به برکت وجود این سد تولید شود .

این سد از دیدنی های گرگان محسوب می شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید