خراسان شمالی،سابقه ای دیرینه داردوعلاوه بربقایای شهرهاوقلعه هایقدیمی، مزاربزرگان علم ودین وعرفان ومحوطه های باستانی، طبیعت دلفریبی رانیزبه گردشگران عرضه می کند، به ویژه در بخشهای شمالی ترکه پوشیده ازجنگل است.

تفرجگاه بابا امان

تفرجگاه بابا امان بجنورد یکی از زیباترین و قدیمی ترین پارکهای گردشگری کشور است که با طبیعتی زیبا همه ساله میزبان میلیونها مسافر و زائر حرم قدس رضوی است. اين گردشگاه با پارك جنگلی و استخرهای ديدنی همواره مسافران بسياری را برای رفع خستگی به خود جذب كرده است. در بابا امان چشمه ای وجود دارد که از دل صخره می جوشد و آب آن به استخرهايی می ريزد كه با اختلاف سطح ساخته شده تا آبشار های مصنوعی تولید کند. هوای لطيف و شب های دل انگيز و زيبای بابا امان هرگردشگری را به سوی خود جذب می كند.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

روستای استاد

استاد؛ یکی از روستای تاریخی با طبیعتی دیدنی و سمفونی زیبایی از نواها و نماها در شهرستان فاروج است که همه ساله میزبان هزاران گردشگر و مسافر است؛ این روستا به عنوان یکی از روستای نمونه گردشگری، در ۲۲ کیلومتری جنوب شهر فاروج واقع شده است.

روستای استاد از جمله روستاهای باستانی خراسان شمالی و ایران محسوب می‌شود و در کنار این زیبایی تاریخی، از طبیعتی غنی و آب و هوایی به غایت مطبوع و مطلوب برخوردار است.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

روستای خسرویه

روستای خسرویه فاروج با آب و هوایی روحبخش و سوغاتی‌های خوشمزه، در ۲۶ کیلومتری جنوب فاروج در استان خراسان شمالی قرار گرفته، روستایی زیبا با چشم اندازه‌ای طبیعی شگفت انگیز و داشتن امکانات زیرساختی مناسب که گردشگران می‌توانند در کنار بهره مندی از مواهب طبیعی و زیبایی باغ‌ها و درختان سر به فلک کشیده آن؛ دقایقی نیز در محوطه‌های باستانی این روستا قدم زنند.

از مکان های دیدنی و منحصر به فرد خسرویه می توان به یخدان طبیعی (یخچال طبیعی) در منطقه کرکان اشاره کرد. این یخبندان طبیعی دارای غار تاریک و عمیقی است که در هوای گرم تاستان چکه های آب در بدنه و کف غار به صورت قندیل یخ می بندد. عاملی که موجب انجماد آب می شود جریانات هوایی است که در امتداد شرقی و غربی غار می وزد.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

روستای رویین اسفراین

این روستا نیز از جمله مناطق نمونه ملی گردشگری در خراسان شمالی محسوب می‌شود، سکونتگاهی پلکانی و بسیار زیبا که به سبب داشتن باغات سیب به روستای شکوفه‌های سیب نیز شهرت دارد؛ این روستای با دارا بودن قدمتی بیش از ۵۰۰ سال و تپه‌های زیبای باستانی، از جمله برترین روستاهای پلکانی ایران و توریستی‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود که در ۲۶ کیلومتری شمال شهر اسفراین قرار گرفته است.

  جاذبه های گردشگری و دیدنی گرمه

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

آب و هوای روستای روئین از نوع معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل و مطبوع است.

به دلیل  موقعیت ییلاقی آن در تابستان‌ها تفریحگاه مناسبی برای اهالی شهرهای اطراف و مسافران است که برای استفاده از هوای خنک و همچنین آب چشمه‌ها و میوه‌های این روستا به منطقه می‌روند.

روستای رویین اسفراین با دارا بودن قدمتی بیش از ۵۰۰ سال و تپه‌های زیبای باستانی، با سکونت گاهی بسیار زیبا، به سبب داشتن باغات سیب به روستای شکوفه‌های سیب نیز شهرت دارد.

آبشار بیار

شهر آشخانه مرکز شهرستان مانه و سملقان در شمال غربی استان خراسان شمالی و اولین شهر ورودی استان می باشد. این شهر در شرق دشت وسیع و حاصل خیز سملقان و حاشیه جاده آسیایی واقع است. آشخانه از جنوب به رشته کوه های آلاداغ و از شمال به کوه دوچنگ واز غرب به کوه قورخود و از شرق به ارتفاعات مانه محدود است. روستای «بیار» در دو کیلومتری جنوب شهر آشخانه و ۵۲ کیلومتری غرب بجنورد قرار دارد. این روستا آبشاری زیبا به همین نام دارد. این آبشار از ارتفاعات جنوب روستای بیار سرچشمه می گیرد و حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد. اطراف این آبشار دارای مناظر زیبا ودیدنی است. آبی که از این آبشار می ریزد بسیار خنک و دلپذیر است، جاری شدن آب این آبشار باعث به وجود آمدن مناظر زیبای جنگلی در این منطقه شده است. سالانه مسافران و گردشگران زیادی برای دیدن آبشار زیبای بیار به این روستا سفر میکنند و از زیبایی آن لذت میبرند.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

روستای اسطرخی

روستای هدف گردشگری اسطرخی شیروان نیز روستاهای زیبای خراسان شمالی محسوب می‌شود که به رغم معرفی اندک همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند؛ این روستا در ۲۸ کیلومتری جنوب شهر شیروان و در دهستان گلیان رو در در دره‌ای نسبتا ژرف قرار گرفته و رودخانه‌ای از میان آن می‌گذرد. این رودخانه روح نواز که از چندین چشمه کوچک و بزرگ تشکیل شده و پس از طی مسافتی کوتاه به آبشاری زیبا و بلند تبدیل شده و آب آن از ارتفاع ۲۰ متری به ته دره سرازیر می‌شود؛ هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

پارک ملی ساریگل

ساری‌گل منطقه ای است با زیستگاه‌های متنوع کوهستانی مرتفع و سرد و تپه ماهورهای معتدل است که در مقایسه با نواحی کوهستانی منطقه از اقلیمی نسبتاً گرمتر برخوردار و نواحی شمالی ساریگل دارای زمستان های سرد که شش ماه از سال پوشیده از برف است.

  جاهای دیدنی شهر شوقان، طبیعت زیبای شوقان

حداقل فاصله منطقه ساریگل با نزديکترين شهر يعنی اسفراين حدود 8 کيلومتر و حداكثر آن حدود 35 كيلومتر مي باشد. بجنورد با 90 كيلومتر و سبزوار با 105 كيلومتر در فاصله‌های بعدی از اين منطقه قرار گرفته‌اند.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

آبشار اسفجیر

آبشار زیبای اسفجیر در انتهای یک دره باریک و صخره ای با فضایی بسیار هیجان انگیز و متفاوت در انتظار مشتاقان طبیعت است.

برای دسترسی به این آبشار از ابتدای جاده فاروج به شیروان و از دوراهی نجف آباد یک مسیر فرعی 25 کیلومتری پس از گذشتن از روستاهای نجف آباد، حصار اندف و ترقی به اسفجیر منتهی می شود. اسفجیر روستایی است که به واسطه داشتن آب فراوان، از باغات و مزارع پرباری برخوردار است.

 پس از گذشتن از روستا و با حدود یک ساعت پیاده روی آرام در کنار رودخانه به میان دره ای با دیواره های بسیار بلند وارد می شوید که با ادامه این مسیر به محوطه زیبای آبشار اسفجیر خواهید رسید. دیوارهایی به ارتفاع دویست متر که از زیر آنها آبی زلال به بیرون می جهد.

گذشتن از آبشار اسفجیر بدون داشتن امکانات حرفه ای کوهنوردی تقریبا محال است. به گفته اهالی در ادامه مسیر نیز آبشارهای کوچک و بزرگ و طبیعتی منحصربفرد از انواع گیاهان و حیوانات هر بیننده ای را به حیرت فرو می برد.

صخره های سنگی که آب از میان آنها به صورت لوله مانند فوران می کند. در یک کلام، طبیعت بکر این منطقه ندیده های بسیاری دارد. شهرستان فاروج در 48 کیلومتری شرق شیروان واقع شده است و با وجود برخورداری از توانمندی های متعدد، همچنان ناشناخته مانده است. طبیعت بکر و آب و هوایی با طراوت و چشمه سارهای متعدد، فضایی دلنشین را برای گردشگران این منطقه فراهم کرده است.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

سرچشمه شوقان

اين چشمه در مجاور يک کوه واقع شده و آب آن از زير چندين نقطه از شکاف‌های کوه خارج می شود . آب اين چشمه برای شرب داخل شهر و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد .طبق تحقيقات محلی اين چشمه اصلی ترين چشمه منطقه بوده و علت تشکيل شهر شوقان و سکنی گزيدن اهالی در مجاور آن بوده است .آب اين چشمه پس از گذر از باغات و مزارع وارد جوی های شهر شده و فضای سبز شهر را آبياری می کند .در مجموع اين چشمه بدليل برکتی که برای شهر دارد و باعث تبديل شدن اين مکان به يک منطقه گردشگری شده است، بسيار حائز اهميت است.

  عمارت مفخم شاخص‌ترین اثر دوره قاجاریه

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

آبشار حمید بجنورد

روستای حميد در7 كيلومتری شرق بجنورد واقع شده است. در جنوب روستا، دره تنگ با صخره های عظيم قرار دارد و در انتهای دره  به فاصله حدود 2 كيلومتر از روستای حميد آبشاری به ارتفاع 25 متر ديده می شود. آب آبشار از روستای آبچور سرچشمه می گیرد. روستا و آبشار حميد همواره  به عنوان مکانی تفریحی مورد توجه ورزشكاران كوهنورد و خانواده ها می باشد.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

تپه قلعه خان

تپه قلعه خان یکی از بزرگترین و مهمترین استقرارگاه های پیش از تاریخ در شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی است که سابقۀ استقرار در آن به دورۀ نوسنگی، حدود هشت هزار سال قبل، می رسد و زندگی در آن تا دورۀ ساسانی ادامه داشته است.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

دره بازخانه

دره باز خانه در 7 کیلومتری جنوب بجنورد قرار دارد و یکی از دره‌های بسیار زیبا و سرسبز اطراف بجنورد است. از جاذبه‌های این دره می‌توان به مسیر‌های کوتاه سنگنوردی و آرامگاهی زیارتی معروف به خاتون قیامت اشاره کرد. این دره دارای چشمه‌های متععد آب، باغ‌های میوه و درختان گردو است.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

مجموعه تفریحی و گردشگری چشمه بش قارداش

مجموعه تفریحی و گردشگری چشمه بش قارداش بجنورد در انتهای بلوار معرفت شهر بجنورد، محور آسفالته اسفراین قرار دارد. در شش کیلومتری جنوب شهر بجنورد و بر سر راه بجنورد به اسفراین محوطه ای زیبا با درختان سر به فلک کشیده و استخرهای آب خودنمایی می کند. این محل یکی از نقاط مهم تفریحی با جاذبه های طبیعی و طبیعت بسیار زیبا همراه با امکانات رفاهی و اقامتی می باشد.

مجموعه بش قارداش قدمتی دیرینه دارد. این مکان تفریحی دارای ساختمان بقعه ای است که براساس نظر محققان فرم معماری آن در هیچیک از آثار معماری ایران مشاهده نشده و صرفا به دست هنرمندان بجنوردی ساخته شده است. بش قارداش امروز از مناطق نمونه گردشگری و مهم و مجموعه ای است تاریخی – تفریحی که آب چشمه آن از معروف ترین آبهای معدنی شرق کشور محسوب می شود.

گردشی تابستانی در استان خراستان شمالی

این نقاط دیدنی و ده‌ها نقطه دیگر در خراسان شمالی، از جمله مراکزی است که همه ساله گردشگران و مسافرانی زیادی را  که از این استان به سمت مشهد مقدس و بالعکس تردد می‌کنند، به سمت خود می‌کشاند.

منبع : citypedia،tripyar،mehrnews،yjc،dana،alaedin.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید