آشنایی با موزه خودروهای تاریخی

آشنایی با موزه خودروهای تاریخی

اگر شما هم جزو آن‌دسته از «عشق ماشین‌»ها هستید و می‌خواهید در تهرانگردی‌های خود این وسوسه‌ی سرکش را باردیگر تلنگری بزنید،‌ می‌توانید یک مسیر هم به موزه‌ی «خودروهای تاریخی ایران» از جاهای دیدنی تهران بروید.

کیلومتر 11 جاده‌ی مخصوص کرج بعد از کارخانه مینو- خیابان بیست و پنجم- خیابان سمت چپ، کنار فروشگاه سپه مجموعه‌ای از زیباترین و نفیس‌ترین خودروها و کالسکه‌های تاریخی ایران زیرنظر موسسه‌ی فرهنگی بنیاد مستضعفان قراردارد،‌ جایی‌ که از کالسکه‌ دوره ناصرالدین‌شاهی تا موتور رضا پهلوی و در یک کلام گنجینه‌ی نفیسی از برترین شاهکارهای صنعت خودرو در جهان را می‌توانید ببینید.

آشنایی با موزه خودروهای تاریخی

اگر خواستید بدانید پس از ترور ناصرالدین شاه در حرم شاه عبدالعظیم حسنی او را در کدام کالسکه گذاشتند و به کاخ منتقل کردند، به محض ورود به موزه، سمت راست خود را نگاه کنید، نخستین چیزی که می‌بینید ارابه‌ی کالسکه‌ای با نام کالسکه «ناصری» به عنوان قدیمی‌ترین کلاسکه ایران است که 120 سال پیش در وین پایتخت اتریش ساخته شد. پس از ناصرالدین شاه از این کالسکه برای انجام مراسم‌های تشریفاتی سایر شاهان استفاده شد. گفته می‌شود اتاق این کالسکه حالتی شناور دارد که سبب می‌شود سرنشین آن احساس ناهمواری نکند.

آشنایی با موزه خودروهای تاریخی

کنار آن کالسکه دیگری منسوب به کالسکه‌ی «تاج گذاری» قرار دارد که در دهه‌ی 40 شمسی برای تاج گذاری پهلوی دوم سفارش داده شد و در مراسم رسمی تاجگذاری‌، جشن 2500 ساله و استقبال از سران برخی کشورها مورد استفاده قرار گرفته است.

آشنایی با موزه خودروهای تاریخی

خوب که از دیدن کالسکه‌ها لذت بردید. پیش از آن که از پله‌ها بالا بروید و برق خودروها شما را مسخ کند سمت چپ خود را نگاه کنید تا یکی دیگر از شاهکارهای به نمایش درآمده در این موزه یعنی اتومبیل رولز رویس دست سازی را که بدون سر و صدا کار می‌کند و در مدل‌های متنوعی ساخته شده است، ببینید. احمدشاه قاجار به این اتومبیل علاقه مند بود.

خورو احمدشاه

مجسمه فرشته بالدار در این مدل اتومبیل سمبل اتومبیل رولز رویس سیلور گلد در مقایسه با مدل‌های دیگر بزرگتر است. پس از انقلاب برای بازسازی به کارخانه سازنده‌اش فرستاده شد و کاملا مورد بازسازی قرار گرفت اما تقارن این مساله با انقلاب باعث شد خانواده پهلوی نسبت به این اتومبیل احساس مالکیت کنند که در نهایت با تشکیل دادگاه و بررسی شکایت دادگاه آن را متعلق به ایران دانست و به ایران بازگردانده شد.

موریس آکسفورد

اتومبیل دماغ گاوی موریس آکسفورد از قدیمی‌ترین ماشین‌های موجود در این نمایشگاه است که از نظر ظاهری شبیه کالسکه است و تولید آن از سال ۱۹۱۲ میلادی شروع شد و به خاطر گردی رادیاتور آن نام اتومبیل دماغ گاوی دادند.

اتومبیل رولز رویس فانتوم چهار که زمان ساخت از ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶ میلادی بود فقط ۱۸ دستگاه در کل دنیا داشت و یک دستگاه آن ضد گلوله بود که برای خانواده سلطنتی ساخته شده بود.

ماشینی با آب طلا

«پیرس آرو لیموزین» این خودرو توسط دربار پهلوی اول (رضاخان) سفارش داده شده است . تمام قطعات طلایی رنگی که در این ماشین دیده می‌شود به علاوه سرسیلندر آن از روکش طلاست. روکش صندلی سرنشین از چرم بوفالو و روکش صندلی راننده از پوست سگ تازی درست شده است.

پیرز آرو در دهه 30 میلادی با اتاق لیموزین ساخته شد.از ویژگی‌های مهم اتومبیل لیموزین به دلیل روشنایی بهتر چراغ جلو آن روی گلگیر قرار گرفت. تا سال 1921 فرمان ماشین‌های این کمپانی در سمت راست بود که همه بخش‌های طلایی رنگ بیرون و داخل اتاق این نوع از اتومبیل آب طلاکاری بود.

خودرو، هدیه‌ی عمه‌ی ولیعهد

«پنترG72»: این خودرو برای سالگرد تولد ولیعهد و از طرف عمه‌اش (خواهر محمدرضا پهلوی) به او هدیه شد. کمپانی پنتر توسط رابرت جانگل در انگلیس بنیان نهاده شد و همواره ایده‌های جدیدی را در خودروسازی ارائه می‌کرد.

نخستین خودرو این کمپانی پنتر جی 72 نام داشت و در سال 1972 تولید شد. پنتر جی، خودرویی اسپرت و مدرن با طرح کلاسیک بود و همواره از بهترین موتورهای ساخت شرکت جاگوار نیرو می‌گرفت.

این خودرو از سال 1972 تا 1982 فقط به تعداد 300 دستگاه ساخته شد.پیشرانه این اتومبیل شش سیلندر خطی و ساخت جاگوار است که می‌تواند پنتر جی را به سرعت 220 کیلومتر در ساعت برساند.

آشنایی با موزه خودروهای تاریخی

از پله‌ها که بالا رفتید سمت راست اتومبیل مرسدس بنز(K۵۰۰) با رنگ کرم و سبز توجه همگان را به خود جلب می‌کند. گفته می‌شود همین یک نمونه از آن باقیمانده است . بنزی که در زمان آلمان نازی و به منظور ارسال نامه های خیلی محرمانه و فوری ، به دست فرماندهان هیتلر ، در جبهه‌های مختلف از آن استفاده می‌شده و از نادرترین و پرقدرتمندترین انواع اتومبیل بوده که در سال ۱۹۳۴ میلادی تولید آن آغاز و تا سال ۱۹۳۶ مجموعا ۳۵۴ دستگاه از آن تولید شده است. از آنجا که سرعت آن ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت بوده و برای اولین بار برای حرکت در اتوبان‌ها طراحی شده به همین دلیل به آن بنز اتوبان هم گفته می‌شود.

آشنایی با موزه خودروهای تاریخی

بیشتر نمونه‌های این خودرو در طول جنگ جهانی یا به طور کامل از بین رفته و یا بازسازی شده و اتوموبیل موجود در موزه خودروهای تاریخی ایران تنها نمونه موجود سالم آن است. شاید جالب باشد بدانید در سال ۸۸ شرکت سازنده این خودرو یک چک سفید امضا به ایران داد تا این اتومبیل را با خود روانه آلمان موطن اصلی‌اش کند اما موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان که اکنون مالک این اتومبیل است آن را قبول نکرد.

اتومبیل پورشه بنز که با ساخت سه شرکت معروف آلمانی دایمل بنز، پورشه و فولکس واگن ساخته شد به سفارش صدراعظم آلمان بود که قصد داشت آن را به ولیعهد ایران به مناسبت تولدش هدیه دهد که این کار توسط سفیر آلمان غربی انجام شد. موتور آن بنزینی و چهار سیلند بود. این ماشین دو سویچ نقره‌ای و طلایی دارد که در حالت نقره‌ ای حداکثر سرعت آن سی کیلومتر در ساعت و مانع از تصادف می‌شود و سوئیچ طلایی آن سرعتی معادل ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت دارد ولیعهد در فاصله دو کاخ نیاوران و سعدآباد با همین اتومبیل می‌رفت.

پورشه بنز ولیعهد

کرایسلرC۳۰۰، این خودرو بنا به سفارش دربار سابق جهت ثریا اسفندیاری همسر شاه طراحی و ساخته شد.محبوب‌ترین و مطلوب‌ترین ماشین کرایس است که آن هنوز یکی از تولیدات شگفت انگیز این مدل از ماشین است ‌، طراحی آن توسط ایتالیا با کولر ‌، بخاری‌، یخچال‌، گرامافون‌، رطوبت سنج و دماسنج جلوی آن داشتبورد و فرمان آن آب طلا کاری شده است. این اتومبیل به عنوان قدرتمندترین اتومبیل سال آمریکا در سال‌های گذشته شناخته شده است.

آشنایی با موزه خودروهای تاریخی

شما در این نمایشگاه هر روز از 8 صبح تا 8 شب می‌توانید انواعی از فراری،لامبورگینی،جگوار، کادیلاک، مرسدس بنز 600 لیموزین، مرسدس بنز SL190، جگوار MK9 IX ،رولزرویس کامارگ متعلق به غلامرضا پهلوی،رولزرویس کرنیش، کرنیش (بنتلی)، دایملر D.S.420 لیموزین،فورد مدل A کالسکه، لینکلن لیموزین متعلق به اشرف پهلوی و موتورهای پرسرعت را ببنید.

مسیرهای دسترسی به این موزه را هم انتخاب کنید:

توسط مترو:

• از تهران به سمت موزه:

ایستگاه مترو صادقیه- ایستگاه چیتگر- اتوبوس‌هاس شهرک دانشگاه- موزه خودروهای تاریخی ایران.

•از کرج به سمت موزه:

ایستگاه مترو گلشهر- ایستگاه چیتگر- اتوبوس هاس شهرک دانشگاه- موزه خودروهای تاریخی ایران.

توسط خودرو:

• از تهران به سمت موزه :

میدان آزادی تهران -لاین کندرو جاده مخصوص کرج- بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص- بعد از کارخانه مینو- خیابان بیست و پنجم- داخل خیابان سمت چپ.

• از کرج به سمت موزه:

کرج- پل فردیس- جاده مخصوص کرج- بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص- جنب فروشگاه سپه- خیابان بیست و پنجم- داخل خیابان سمت چپ.

توسط اتوبوس:

•از تهران به سمت موزه:

پایانه میدان آزادی- اتوبوس های شهرک دانشگاه- موزه خودروهای تاریخی ایران.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما