چگونه تنها سفر کنیم؟ خوشگذرانی تک نفره

چگونه تنها سفر کنیم؟ خوشگذرانی تک نفره

به دلایل مختلف هنوز تنها سفر کردن برای بخشی از مردم کاری عبث و شاید حوصله سر بر محسوب شود. اما از آنجایی که آن هایی که تنها سفر می کنند تعدادشان روز به روز بیشتر می شود، این حس کم و بیش از میان مردم رفته و تغییر خواهد کرد. اینکه چطور تنها سفر کنیم اصلا ترسی ندارد و شاید بیشترین نگرانی از این باشد که بقیه بخواهند این کار را قضاوت کنند و یا اینکه افراد نتوانند در طول سفر از پس خود برآیند. اما اگر دلتان هوس سفری تنهایی کرد، باید بدانید که قطعا می توانید این کار را انجام داده و از آن نهایت لذت را ببرید.

چگونه تنها سفر کنیم؟ خوشگذرانی تک نفره

بی خبر نروید

به هر دلیلی که تنها سفر می کنید، بی‌خبر نروید. به خصوص اگر سفرتان به طبیعت و دشت و کویر است، حتما به دیگران اطلاع دهید که دقیقا چه روزی می روید، کی می رسید، چند روز می مانید و کی بر می گردید. احتمال گم شدن یا بروز مشکلات پیش بینی نشده در چنین سفرهایی خیلی زیاد است. بنابراین آگاهی داشتن دیگران از محل سفر و برنامه سفر شما می تواند در صورت لزوم نیروهای امدادی را زودتر به شما برساند.
در طول سفر بهتر است برنامه سفر روزانه‌‌ای تهیه کنید. در هنگام خروج از محل اقامت خویش بهتر است افرادی چون پذیرشگر یا دربان را از برنامه روزانه خود مطلع و حدود برگشت خود را تعیین کنید تا در صورت بروز مشکل و عدم بازگشت، بتوان به رسیدن کمک امیدوار بود.

چگونه تنها سفر کنیم؟ خوشگذرانی تک نفره

برای خود سفر کنید

اینکه بدانیم چطور تنها سفر کنیم خودش یک تجربه عالی است زیرا قرار است شما نه اینکه «تنها» بلکه «برای خود» سفر کنید. وقتی شما با یک گروه و یا حتی یک نفر سفر می کنید، احتمال اینکه هر روزتان مطابق میل شما باشد، پایین است. زیبایی تنها سفر کردن این است که شما می توانید هر روز را درست مطابق آنچه که خود دوست دارید پیش ببرید و هر روز سفر از نظر شما معرکه باشد. نیازی نیست که مثلا به خاطر گروه مجبور به قایق سواری شوید در حالیکه چیزی که دوست دارید این است که به محله های قدیمی رفته و به مردم نگاه کنید.

اگر هنوز به نظرتان سفر تنهایی ترسناک است، بهتر است با کارهایی نظیر تنهایی کافه رفتن، تنهایی به رستوران یا جاذبه ای در نزدیکی خود رفتن شروع کنید. بله، شما می توانید یک کتاب ببرید و یا با موبایل خود کار کنید اما برای چند دقیقه به پیشنهاد ،ما کتاب و موبایل را کنار گذاشته، در افکار خود غرق شوید و مردم را برای چند دقیقه نگاه کنید؛ پشیمان نخواهید شد.

ارتباط خود را حفظ کنید

در دنیایی که ارتباطات حرف اول را می زند و گوشی های هوشمند با طیف گسترده ای از امکانات در دسترس هستند، تمام افرادی که به تنهایی به مسافرت می روند باید از این امکانات استفاده کرده و هر روز با یکی از اعضای خانواده، دوستان یا آشنایان در ارتباط بوده و موقعیت خود را شرح دهند.
این کار می‌تواند در زمانی که گردشگران دچار مشکل شده یا گم می شوند، بسیار راهگشا باشد. گردشگرانی که به سفر خارج از کشور می‌روند، بهتر است از سیمکارت ‌های بین‌ المللی استفاده کنند که در صورت پیش ‌آمد مشکل سریعا ردیابی شوند. استفاده از گوشی‌‌های هوشمند به سبب داشتن امکاناتی چون GPS و نقشه‌‌های آنلاین می‌تواند در شناسایی مکان‌‌ها برای گردشگر راهکاری مناسب باشد.
در سفر تنهایی هیچ وقت همه مدارکتان را با خود این طرف و آن طرف نبرید. مدارک مهم را در هتل بگذارید و یک کپی از آنها با خود همراه داشته باشید.

مدارکتان را جداگانه نگه دارید

در سفر تنهایی هیچ وقت همه مدارکتان را با خود این طرف و آن طرف نبرید. مدارک مهم را در هتل بگذارید و یک کپی از آنها با خود همراه داشته باشید. بهتر است روزانه مبلغی در کیف پول خود گذاشته و باقی پول خود را به همراه مدارک مهم در محفظه‌‌ای جداگانه نگه دارید. کیف‌‌های کوچک گردنی معمولا بهترین گزینه برای حفظ پول و مدارک در مقابله با هر گونه سرقت یا گم شدن هستند.

از مقصد خود آگاه باشید

پیش از سفر بهتر است در خصوص قوانین و آداب و رسوم مقصد خویش آگاهی پیدا کنید. نوع پوشش و لباس از مهم‌ترین نکاتی هستند که باید مدنظر قرار گیرند. آگاهی یافتن از کیفیت سیستم حمل و نقل عمومی و میزان امنیت آن از دیگر موارد مهم است.
شناسایی محله‌‌‌های ناایمن، آگاهی از وضع امنیت در ساعات پایانی روز و دسترسی یافتن به شماره‌های تماس اضطراری از دیگر اطلاعات مورد نیاز گردشگران انفرادی است. توصیه می کنیم همیشه یک نقشه همراه داشته باشید و قبل از ورود به هر محله ایستگاه پلیس، بیمارستان یا درمانگاه و رستوران آن منطقه را شناسایی کنید.

چگونه تنها سفر کنیم؟ خوشگذرانی تک نفره

سرگرمی های تنهایی

دیدن یک فیلم به تنهایی یا بازی های تک نفره یکی دیگر از روش هایی است که می توانید خود را به سفر رفتن تنهایی سوق دهید؛ زیرا چه شما ۵ سال و چه ۵۰ سال داشته باشید، زمانی که به تماشای یک فیلم می روید کل زمان آن را ساکت نشسته اید بدون آنکه با کسی گفتگو کنید. علاوه بر آن، تا به حال چند بار شده که با دوستی به تماشای فیلم بروید و برنامه بریزید که بعد از آن در جایی نشسته و در مورد آن صحبت کنید، اما چون شما یا دوستتان خسته بودید این برنامه هرگز عملی نشده؟ بله… می توانید همه این برنامه های غیر عملی را کنار گذاشته و خودتان سرگرم شوید.

چگونه تنها سفر کنیم؟ خوشگذرانی تک نفره

در جمعیت گم شوید

برای پاسخ به سوال چطور تنها سفر کنیم شروع به رفتن به جاهای شلوغ کنید. یکی از دلایلی که افراد تنها سفر نمی کنند این است که وقتی تنها هستند، از بودن در جایی که پر از آدم است می ترسند. اما چطور از این ترس دور شویم؟ برای فرار از آن کافی است کم کم شروع به رفتن به جاهایی کنید که آدم های زیادی در آنجا هستند که حتی این افراد هم همه با هم نیستند. مثلا تنها به خرید بروید، در یک حراجی شلوغ خود را گم کنید و ببینید که چطور می شود تنهایی از این جاها لذت برد. مطمئن باشید که کسی شما را قضاوت نخواهد کرد که چرا تنهایی به اینجا آمده‌اید و کسی با شما نیست.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما