دریای سارگاسو ، دریای بدون ساحل

دریای سارگاسو ، دریای بدون ساحل

تصویری که همه از دریا در ذهن خود تداعی می کنند پهنه ای وسیع  و آبی رنگ بوده  که در میان دو یا چند خشکی قرار دارد، قایق‌ها، کشتی‌ها و دیگر شناورها در دو سوی آن پهلو گرفته و یا از این سو به آن سو روی موجهای آبی تاب می خورند. در تصویر مرسوم از دریا، مردم در سواحل دو سوی آن به استراحت، تفریح و ورزش‌های آبی مشغولند اما با همه اینها شاید باورتان نشود دریایی بدون ساحل نیز وجود دارد.

دریای سارگاسو ، دریای بدون ساحل

دریای سارگاسو بخشی از آب‌های اقیانوس اطلس شمالی است که تقریباً بین جزایر کارائیب و مجمع‌الجزایر آزور و میان چند جریان آبی که  سواحل دریای سارگاسو را تشکیل می‌دهند قرار گرفته است که به طور تقریبی ۱۱۰۰ کیلومتر عرض و ۳۲۰۰ کیلومتر طول دارد.

این دریا که بیضوی‌شکل و تقریباً ساکن بوده در آن سامانه‌ای از جریان‌های اقیانوسی در جهت حرکت عقربه‌های ساعت جریان دارد که امواج گلف استریم لبهٔ غربی آن را شکل می‌دهد.

دریای سارگاسو عمقی بین ۱۵۰۰ تا ۷۰۰۰ متر دارد و مشخصهٔ آن وجود جریان‌های ضعیف، بارش کم، تبخیر زیاد، بادهای ملایم و آب‌های گرم و شوری است که در کنار یکدیگر تشکیل بیابانی دریایی را داده‌اند که تا حد بسیار زیادی عاری از پلانکتون‌ها به عنوان غذای اصلی ماهیان است.

دریای سارگاسو ، دریای بدون ساحل

فکر می کنید دلیل ویژگی های  عجیب این دریا در چیست؟ سطح آب دریا را جلبک های زیادی پوشانده است. این جلبک ها که رنگ طلایی – قهوه ای دارند و بر روی آب شناورند به اسم سارگاسوم معروفند. حتما می توانید حدس بزنید که به خاطر همین جلبک ها به این دریا  «سارگاسو» می گویند. از طرفی جانورانی که بر روی جلبک ها زندگی می کنند هم با جاهای دیگر فرق دارند و کاملا هم رنگ همین جلبک ها هستند، آنقدر همرنگ که به سختی دیده می شوند.

اولین بار کریستف کلمب این دریای بیضی شکل و بزرگ را کشف کرد. او در ابتدا با دیدن جلبک های روی این دریا فکر کرد که دارد به ساحل نزدیک می شود اما سخت در اشتباه بود چون تا خشکی صدها کیلومتر فاصله داشت! افراد زیادی فکر می کنند بین دریای سارگاسو و مثلث برمودا رابطه وجود دارد. آرامش عجیب این دریا و نزدیکی آن به برمودا باعث  شده تا این دریا، اسرارآمیز و خاص باشد. قسمت ترسناک این دریا این است که همیشه در آن اتفاق های عجیبی می افتد؛ در واقع دریا آدم هایی را که بر روی کشتی های بادبانی نشستند می دزدد! تا به حال کشتی های سرگردان زیادی بر روی سطح آب های این دریا پیدا شده که هیچ کسی در آن ها نبوده است! برای همین هم هست که به دریای سارگاسو «قبرستان کشتی ها» و یا «دریای کشتی های گم شده» می گویند.

دیدگاه خود را بنویسید