جزیره ای در نروژ تلاش دارد که زمان بندی مشخص و معمول را کنار گذاشته و به عنوان اولین منطقه بدون زمان در جهان شناخته شود. در گذشته و قبل از اینکه زمان بندی امروزی شکل بگیرد، زمان امری محلی بود که در شهر و منطقه ای بر اساس روشنایی و خورشید مشخص می شد.

سپس با گذشت زمان و گسترش راه آهن و ایجاد ترافیک های راه آهنی سیستم نظم دهی و استاندارد زمانی تعیین گشت. بر همین اساس منطقه ی زمانی و ساعت 24 ساعته جهانی شکل گرفت. امروزه مردم روز ها و اوقات خود را با کمک عقربه های ساعت تقسیم کرده اند اما جزیره ی سوماروی در نروژ می خواهد این زمان بندی قدیمی را کنار بگذارد.

جزیره ی سوماروی اولین منطقه بدون زمان در جهان!

جزیره ی سوماروی از نظر زمانی با دیگر نواحی زمین متفاوت بوده و شرایط معمولی ندارد. این جزیره با فاصله ی یک ساعته در شمالی ترین شهر اروپا در شهر ترومسو واقع شده است که در دایره قطبی قرار دارد. از 18 ماه می تا 26 جولای خورشید در این جزیره غروب نمی کند و 300 شهروند نروژی به مدت 69 روز بدون شب و زمان را در زیر نور آفتاب درخشان سپری می کنند.

همچنین بین ماه های نوامبر تا ژانویه خبری از طلوع خورشید نیست و شب بر جزیره حاکم می باشد. پس اگر در مکانی زندگی کنید که در نیمه شب خورشید می درخشد و در ساعات ظهر ماه می تابد، دیگر نیازی به زمان بندی معمول نخواهید داشت. و مردم محلی به خاطر چنین شرایطی تلاش می کنند که کمپین تغییر زمان را پیش برند.

جزیره ی سوماروی اولین منطقه بدون زمان در جهان!

یکی از شهروندان در مصاحبه با سی ان ان گفته است: اینجا همیشه روز است و ما برنامه های روزانه را مطابق معمول پیش می بریم. ساعت دو صبح که نیمه ی شب خوانده می شود، می توانید کودکان را مشغول بازی فوتبال تماشا کنید، مردم در حال کار، رنگ کردن خانه یا چمن زنی علفزار های خود می باشند و نوجوانان شنا می کنند. مردم محلی درخواست خود را رسما به شهرداری ارائه کرده اند که در آن اعضای شورای شهر همراه با وزرای نروژی دیدار می کنند تا در مورد حذف زمان بندی از زندگی این مردم به گفتگو بپردازند.

  این سرویس بهداشتی به یک جاذبه گردشگری تبدیل شد

جزیره ی سوماروی اولین منطقه بدون زمان در جهان!

مردم جزیره امیدوارند که منطقه ی آنها بدون زمان معرفی گردد و هیچ زمان معینی برای باز و بسته شدن مغازه ها، مدارس وجود نداشته باشد تا مردم بتوانند ساعات انعطاف پذیری داشته باشند. همچنین جزیره شمالی سوماروی به دلیل داشتن سواحل زیبا و سفید رنگ، با آب های فیروزه ای به کارائیب شمالگان شهرت دارد و مقصدی پر طرفدار و محبوب در میان گردشگران جهان می باشد.

با داشتن چنین موقعیتی در میان توریست ها، مردم محلی از شرایط آینده مطمئن نیستند و نمی دانند که صنعت توریسم با این منطقه ی برون زمان چگونه برخورد خواهد کرد. نداشتن زمان بطور کلی کار ساده ای نیست و شاید شرکت های گردشگری با هدف تبلیغ و جذب گردشگر به جزیره پیگیر حذف این زمان بندی باشند.

منبع : cnn،iranhotelonline،earthtrekkers
نویسنده

یک نظر بنویسید