100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

نویسنده:

معصومه داعی

در تاریخ:

در هفدهم ژوئیه سال 2011، با یک بلیط یک طرفه ( بلیط رفت) سوار هواپیما شدم. من هرگز به تنهایی و بیشتر از دوهفته سفر نکرده بودم. سفری جدید برای من بود و هیچ تصوری از کاری که داشتم انجام  می دادم، نداشتم. در طی هشت سال گذشته اشتباهات زیادی داشتم.

از من در روسیه، چین، لائوس، مالدیو، تانزانیا و سریلانکا کلاهبرداری شد. نیمی از مواردی را که در ابتدا با آنها سفر کردم، از دست دادم. بیشتر از آنچه که تصورش را داشتم، گمراه شده بودم. بسیار دلتنگ نیز شده بودم. از بزرگترین تپه شنی در آفریقا سقوط کرده بودم.

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

در بورنئو به وبا مبتلا شدم. در هند از هاری می ترسیدم. در تایلند دچار سونامی شدم. در جمهوری دموکراتیک کنگو گیر افتاده بودم. اما چیزهای زیادی از تجربیاتم در سفر آموختم. به مناسب دهمین سال خروج از ایالت متحده آمریکا و آغاز زندگی در سفر، فهرستی طولانی از بزرگترین و بهترین نکته هایم در طول سفر را برایتان گردآوری کرده ام.

آرزو داشتم قبل از شروع سفر کسی این نکات ره به من گفته بود، بنابراین امیدوارم برایتان مفید، الهام بخش، آموزنده و سرگرم کننده باشد. خود را آماده کنید، زیرا این فهرست طولانی است. وقن آن است که از اشتباهاتم درس بگیریم.

 1. خوردن غذاهای محلی

یکی از بزرگترین پشیمانی های من از اولین سال سفر این بود که به اندازه کافی شجاعت امتحان کردن غذای محلی را نداشتم. من همواره همراه با اضطراب بیجا درباره نوع غذای مصرفی ام بزرگ شده ام، و این باعث شد من اعتقاد داشته باشم از هر کاری که قبلا امتحان نکرده ام متنفر باشم یا نسبت به آن حساسیت داشته باشم.

من بسیار اشتباه می کردم. اکنون بهترین روش مورد علاقه من برای شناخت بهتر یک مکان، غذا است. من به شناخت چیزهای جدید علاقه دارم، و هزاران غذای بی نظیر را پیدا کرده ام که اگر به خوردن غذاهای آماده ادامه دهم، هرگز نمی توانم طعم آنها را کشف کنم. امتحان کردن غذاهای جدید وحشتناک نیست، و سعی کنید در این کار اعتماد به نفس خود را افزایش دهید تا عاشق چیزهای بیشتری شوید.

همه چیز را امتحان کنید حتی اگر نمی دانید چیست. من قول می دهم که هرگز پشیمان نخواهید شد. یا هرگز دچار شوک آنافیلاکتیک نمی شوید.

 1. تا جایی که ممکن است برنامه ریزی خود را محدود کنید

اولین درسی که من از جاده گرفتم این بود که برنامه های شما همواره تغییر می کند. شما وارد مکانی می شوید که از آن متنفرید و می خواهید آنجا را ترک کنید، یا عاشق یک مقصد جدید می شوید و می خواهید مدت بیشتری در آنجا بمانید. شما با گروهی از افراد دوست می شوید و می خواهید برنامه های خود را تغییر دهید تا بتوانید مدت بیشتری با آنها در سفر بمانید، یا در مورد شهری در نزدیکی مقصدتان اطلاعات جدیدی کسب خواهید کرد و می خواهید به آنجا بروید.

مطمئنا باید برای سفر خود برنامه مناسبی داشته باشید اما همه چیز را از قبل رزرو نکنید، زیرا احتمالا احساس محدودیت می کنید تا پشیمان نخواهید شد. بلیط یک طرفه و برای چند شب اول اقامت خود رزرو کنید، بقیه برنامه ها را در طول مسیر مشخص کنید. آن قدرها هم که به نظر می رسد سخت نیست.

در مقصدهای توریستی همیشه افرادی هستند که می خواهند با گرفتن پول به شما مکانی برای اقامت بدهند.

 1. بیمه سفر مهم است

جدی بگیرید. اگر فقط یک کار را قبل از سفر باید انجام دهید، آن کار گرفتن بیمه سفر خواهد بود. من داستان های وحشتناک زیادی درباره کسانی شنیده ام که در مناطق دور افتاده مجروح شده و منجر به صدها هزار دلار بدهی شد. فکر نکنید که این اتفاق برای شما نخواهد افتاد، چرا که آن مسافران نیز مانند شما فکر می کردند.

من به مدت شش سال است که از World Nomads برای بیمه سفر استفاده و آن را به همه کسانی که می شناسم توصیه می کنم. آنها وقتی ادعا می کنند، حتما در کار خود فوق العاده هستند.

 1. عکس های پاسپورتی اضافی خود را بردارید

وقتی به افراد گفتم که تعدادی عکس پاسپورتی اضافی با خود بردارند، به من خندیدند اما آنها فوق العاده مفید بودند و مرا از دردسر دور کرده و باعث صرفه جویی در زمان شدند.

چه کسی می خواهد در خیابان های شهر و روستاهای کامبوج به دنبال یک عکاس بگردد؟ دوستان من مجبور بودند این کار را انجام دهند. من به آن عکس ها برای گرفتن ویزا در سراسر جهان، گرفتن گذرنامه جدید در جایی دیگر و حتی برای خرید یک سیمکارت محلی در نپال نیاز داشتم! داشتن لوازم یدکی در کوله پشتی ام به این معنا است که مجبور نیستم یک روز تفریح و گردش را هدر بدهم تا به دنبال کسی بگردم که از من برای گذرنامه ام عکس بگیرد.

 1. همه وسایل مهم را در کوله پشتی همراه خود نگهدارید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

شانس آوردم که هرگز چمدانم را گم نکردم، اما یک بار کوله پشتی ام در پرواز باز شد و خوش شانس بودم که در آن زمان هیچ چیز با ارزشی همراه خود نداشتم. همچنین من در اتوبوس هایی در جنوب شرقی آسیا بودم که به سمت مقصد خودمان می رفتیم و افرادی، هنگام حمل و نقل وسایل شخصی را که در مخزن چمدان مخفی شده بود، دزدیده بودند.

اگر چیز با ارزشی داشته باشم که نخواهم آن را از دست بدهم، در کوله پشتی ام نگه می دارم تا در طول سفر همراه من باشد. برای من، پاسپورت، لپ تاپ، دوربین، هارد اکسترنال، کارت بانکی و وجه نقد با ارزش هستند. تا زمانی که همه این ها را داشته باشم، زنده می مانم.

 1. هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

وقتی مسافرت می کنید و یا کل روزهایی را که به گردش در بیرون از خانه می گذرانید، بیشتر از مردمی که گاهی برای تفریح به جزیره و ساحل می روند در معرض آفتاب خواهید بود. بدون در نظر گرفتن آب و هوا، هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید چراکه شما نمی خواهید سفرتان منجر به سرطان پوست یا بدنی پر از چین و چروک شود.

 1. عکس های زیادی از خودتان بگیری

بارها پیش آمده که خجالت بکشم تا از کسی درخواست کنم از من عکس بگیرد و تقریبا همیشه از این کار، پشیمان شده ام. بعد از حدود هشت سال مسافرت، شاید حدود 200 عکس داشته باشم.

عکس هایی که از مکان های زیبا می گیرید همیشه عالی هستند، اما وقتی به خانه می ایید این عکس ها هیچ فرقی با عکس هایی که دیگران در همان مکان گرفته اند، ندارد. عکس هایی که از خود می گیرید، خاص هستند و وقتی دوباره به آنها نگاه می کنید مفهوم بیشتری برای شما خواهند داشت. یا شاید فقط من تا این حد خودشیفته هستم.

 1. تعدادی کلمه مربوط زبان کشوری که در آن هستید، یاد بگیری

اگر بتوانید، حداقل بگویید سلام، لطفا، متاسفم و متشکرم، افراد محلی احترام زیادی برایتان قائل خواهند بود. با یاد داشته باشید: اگر شما نمیتوانید به زبان آنها صحبت کنید این مشکل شما خواهد بود نه آنها. و لطفا برای اینکه شما را درک کنند، بلند صحبت نکنید. در عوض سعی کنید تقلید کنید (با ایما و اشاره صحبت کنید) یا از برنامه های مترجم تلفن همراه استفاده کنید.

 1. گوش گیر و ماسک خواب همراه داشته باشید

مسافرت برای خوابیدن مناسب نیست، مخصوصا اگر افرادی که خرو پف می کنند در اتاق هایتان باشند یا کسانی که رود از خواب بیدار می شوند و یا افرادی که تا دیروقت بیدار می مانند.

حتی اگر در خوابگاه نمانید باز هم باید سرو صدای خیابان، صدای کافه هایی که در آن نزدیکی هستند یا شب های نامساعد را تحمل کنید. تعدادی گوش گیر و یک ماسک خواب داشته باشید تا به بهبود خوابتان کمک کند. من از تلفن های خواب استفاده کردم تا نور باعث آزار من نشود و بتوانم به پادکست ها گوش کنم.

 1. کیف های محافظ کمک می کند تا در کوله پشتی خود فضای بیشتری داشته باشید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

من همیشه چیزهایی درباره مکعب های بسته بندی می دانستم تا اینکه، نسخه فضای خالی آن ها را پیدا کردم. شما لباس های خود را داخل آن می گذارید، کیسه را می بندید و آن را صاف می کنید تا هوا خارج شود.

من واقعا می توانم به کمک آنها، لباس های بیشتری را در کوله پشتی ام قرار دهم. حتی اگر نمیخواهید وسایل زیادی با خود ببرید، آنقدر فضای خالی دارد که نیازی به جمع بندی منظم وسایلتان نیست.

 1. تعدادی کارت اعتباری و کارت بانکی همراه خود داشته باشید

گاهی اوقات کارت بانکیتان مسدود می شود، کارت در دستگاه خودپرداز کار نمی کند و یا حتی گاهی اوقات، کارت خودتان را گم می کنید یا آن را می دزدند. حداقل سه کارت اعتباری/ بانکی با حیاب های مختلف همراه خود داشته باشید (در آنها پول باشد)، یکی را در کوله پشتی خود بگذارید، یکی را همراهتان نگهدارید و دیگری را در کیفی که روزانه استفاده می کنید، بگذارید.

مطمئنا این کار کمی غیر منطقی است، اما وقتی اتفاقی برای یکی از کارت هایتان بیفتد و از کارت دیگری استفاده کنید، خوشحال خواهید شد.

 1. مقداری پول نقد اضطراری داشته باشید

من 300 دلار پول نقد همواره با خود دارم که در جاهای مختلفی از کوله پشتی ام، کیف همراهم و گاهی که نگران دزدیده شدنشان هستم، در کفش هایم قرار می دهم. این بدان معنی می باشد که در بدترین شرایط می توانم مقداری پول برای غذا، اجاره یک اتاق و هزینه تماس اضطراری اسکایپ با خانواده ام را بپردازم تا دوباره به شرایط عادی برگردم. من با دلار آمریکا به سفر می روم، زیرا پذیرقته شده ترین ارز در سراسر جهان است و به راحتی قابل تغییر می باشد.

 1. اگر نمی توانید اطلاعات زیادی درباره مقصدتان کسب کنید، آنرا ترک نکنید

وقتی تصمیم گرفتم ببینم که آیا می توانم با هزینه سال 2014 از مالدیو بازدید کنم، اطلاعات آنقدر پراکنده بودند که حتی نتوانستم عکسی از جزیره مورد نظرم پیدا کنم. این سفر یکی از بهترین سفرهای من در هشت سال گذشته بود و خوشحالم با وجود آنکه نتوانستم اطلاعاتی درمورد آن کسب کنم، به آنجا رفتم.

مزیت عدم اطلاع رسانی این بود که تنها یک توریست در کل جزیره وجود داشت و آن من بودم. اگر می دانید سفر به جایی ایمن است اما اطلاعات دیگری درباره آن ندارید، به آنجا بروید. رسیدن به آنجا آسان تر از چیزی است که فکر می کنید و اگر چنین نبود، داستان خوبی برایتان خواهد شد.

 1. انتظار داشته باشید همه چیز جور دیگری پیش برود

 من درمورد این موضوع مطمئن هستم. اما اگر انتظار دارید که همه چیز طبق برنامه پیش برود، قطعا شکست خواهید خورد. هیچ کس بدون اتفاق بد به مسافرت نمی رود.

مهم نیست که چقدر آماده هستید، مطمئنا در جایی آدرس را گم می کنید، از شما کلاهبرداری خواهد شد، اتوبوس را از دست می دهید، دچار مسمومیت غذایی می شوید و…، این لیست بی پایان است! انتظار داشته باشید که این اتفاق ها بیفتد در این صورت به خودتان آسیبی وارد نمی شود. در زمانی دیگر، این اتفاق برایتان خنده دار خواهد بود نه آزاردهنده.

 1. وقتی اتفاق بدی برایتان افتاد، آرامش خود را حفظ کنید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

با ناراحتی به چیزی نمی رسید جز اینکه شبیه یک فرد افسرده به نظر برسید. به جای آن، آرام باشید، لبخند بزنید، به این فکر کنید که این اتفاق روزی تبدیل به یک داستان خواهد شد و از نظر منطقی به راه حل آن فکر کنید. این روزها نیز می گذرند.

 1. قبل از رسیدن آدرس محل اقامت خود را بنویسید

اگر وارد یک شهر شوید و برای گرفتن آدرس محل اقامت خود بخواهید وارد ایمیلتان شوید اما باتری تلفن همراه و لپ تاپتان خالی باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ من همیشه در صورت عدم استفاده از تاکسی، یک کپی از نام و آدرس مهمانخانه ها همراه خود دارم. وقتی به محل اقامت خودم رسیدم، کارت هتل را برمی دارم و همیشه می توانم آن را به افراد محلی نشان دهم تا در پیدا کردن راه برگشت به من کمک کنند.

 1. اگر به طور عادی از شلوار جین استفاده می کنید، با آنها سفر کنید

بسیاری از افراد به شما خواهند گفت که با شلوار جین سفر نکنید، اما اگر همواره شلوار جین می پوشید در سفر نیز از آنها استفاده کنید. من تا دومین سال سفرم از شلوار جین استفاده نکرده بودم و همواره دلم برای آنها تنگ می شد.

آنها بسیار سنگین نیستند و نیازی نیست نگران وزن یا فضای اضافی شلوارها باشید. و در بسیاری از شهرهای اروپا شلوار جین بپوشید تا شبیه افراد محلی باشید، شما قطعا نمی خواهید مانند دوره گردی کثیف به نظر برسید.

 1. از هرچیزی در چندین مکان پشتیبان گیری کنید

تصور کنید، اگر هرکدام از عکس های سفرتان را گم کنید چه اتفاقی خواهد افتاد. قطعا شما نمی خواهید آن اتفاق بیفتد، پس از هرچیزی در چندین مکان پشتیبان گیری کنید. دوست روزنامه نگارم همیشه به من می گوید که هرچیزی که در یک مکان ذخیره شود، چیزی است که فکر از دست دادنش را هم نمی کنید.

من عکس هایم را در لپ تاپ نگه می دارم، نسخه پشتیبان آن ها را در هارد اکسترنال ذخیره و از Crash plan برای تهیه نسخه پشتیبان از کل مطالب لپ تاپم در فضای ابری استفاده می کنم.

 1. از فضاهای توریستی شهر دیدن کنید

جاذبه های توریستی به دلایلی جذاب هستند. در حالی که پیاده روی می تواند سرگرم کننده باشد، چیزهایی که در مسیر می بینید به ندرت می توانند به اندازه مکان های محبوب، جذاب باشند. یک مسافر بی حوصله نباشید، در مناطق و مکان هایی که کمتر از آنها بازدید می شود، توقف کنید. انتخاب تصادفی مکان ها، چیزهایی را به شما نشان می دهد که زیاد شناخته شده نیستند.

در زمان نوشتن این مطلب، به فکر سفر جاده ای ده روزه ام به دلتای مکونگ بودم، ما به جاهای مبهم رفتیم که افراد محلی مدام به من نگاه می کردند انگار قبلا فردی سفید پوست را ندیده بودند، گرچه این سفر بسیار جالب بود اما گردشگران به یک دلیل قبلا به این دهکده کوچک نیامده بودند: اینجا کاری برای انجام دادن وجود ندارد.

 1. هنگام بازدید از یک مکان، برنامه روزانه داشته باشید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

معمولا وقتی فکر می کنید چیزی را گم کرده اید، مکانی را چک می کنید. وقتی از مکانی خارج می شوم، حمام، زیر تخت ها و میزها را بررسی می کنم و بعد مطمئن می شوم که پاسپورت، لپ تاپ، دوربین، پول، تلفن همراه و هارد اکسترنالم را به همراه دارم. این کار زمانی خوب است که چیزی را جا گذاشته باشم.

داشتن برنامه روزانه به شما کمک می کند تا همه چیز را بررسی کنید. من این را زمانی فهمیدم که پاسپورتم را در مهمانخانه ای در باگان، و دوباره دو ماه بعد در یک آپارتمان در لندن جا گذاشتم.

 1. به بانک خود اطلاع دهید که می خواهید سفر کنید

اگر به شما بگویم که بانک من در سه سال اول سفر، کارتم را 30 بار مسدود کرد، اغراق نکرده ام. تقریبا هربار که به کشور جدید می رفتم، مجبور بودم با آنها تماس بگیرم تا از حالت انسداد خارج شوم. بعدها فهمیدم که می توانستم برنامه های سفر خودم را در بانکداری آنلاین پر کنم. از آن پس آنها به ندرت کارت مرا مسدود می کردند.

 1. اگر مطمئن نیستید که چیزی را نیاز خواهید داشت یا نه، آن را نیاورید

هرچه کیفتان سبک تر باشد، بهتر است. اگر شک دارید چیزی را می خواهید، آن را فراموش کنید. به من اطمینان کنید، می توانید در بسیاری از نقاط جهان، تقریبا هر آنچه که احتیاج دارید را بخرید. به زودی خواهید فهمید که همه آنچه که هنگام سفر نیاز دارید تغییر لباس، مقداری پول و گذرنامه است. بقیه چیزها فقط به راحتی شما کمک می کند.

 1. به خاطر نخریدن سوغاتی شرمنده نباشید

بسیاری از مسافران بنابراین باورند مسافرت فقط تجربه است نه صرفا خریدن سوغاتی، نظر شما چیست؟ گاهی اوقات پول می تواند یادآور تجربه های خوبی باشد که داشته اید. من سوغاتی خریدن را از کشورهایی که سال گذشته بازدید کرده ام، شروع کرده ام و کاش از ابتدای سفر این کار را انجام می دادم.

و اگر نگران ظرفیت کوله پشتی خود هستید، پس از خرید کردن آنها را برای دوستان یا خانواده خود بفرستید تا کیف شما سنگین تر نشود. دوست من جیمی از هر مکانی که بازدید می کند، آهنربا جمع آوری می کند و من به مجموعه او حسودی می کنم!

 1. هرچه منو کمتر باشد، رستوران بهتر است

این دلیل خوشمزه بودن غذاهای خیابانی است! هنگام مسافرت به جای رستوران هایی که 500 نوع انتخاب دارند، به دنبال مکان هایی باشید که تعداد کمی غذا ارائه می دهند. وقتی رستورانی هر روز یک نوع غذا ارائه می دهد، شانس بیشتری برای امتحان کردن غذاهای خوشمزه خواهید داشت.

 1. در فصل های رکود سفر کنید تا هم در هزینه صرفه جویی شود و هم از جمعیت دور باشید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

فصل های رکود زمان مورد علاقه من برای سفر است. هوا معمولا معتدل است، همه چیز نسبت به فصل های شلوغ مقرون به صرفه تر است و جمعیت کمتری برای بازدید وجود دارد.

 1. از VPN استفاده کنید

در سفر خود به مجموعه گسترده ای از شبکه های وای فای متصل خواهید شد، بنابراین برای محافظت در برابر هکرها، بدافزارها و حتی برنامه های کاربردی باید از VPN استفاده کنید. همچنین این کار به شما امکان تغییر مکان مورد نظر را برای تماشای آنلاین برنامه های تلویزیونی مورد علاقه می دهد! من هزینه اشتراک Tunnel Bear را پرداخت کردم و از آن راضی بودم.

 1. لوازم بهداشتی جامد بهترین گزینه اند

به خصوص اگر بخواهید این لوازم را فقط هنگام سفر همراه داشته باشید. من به جای ژل استحمام از صابون جامد و به جای لوازم مایع از شامپو و نرم کننده جامد استفاده می کنم، حتی برای ضد آفتاب و دفع حشرات نیز از لوازم جامد استفاده می کنم. LUSH بهترین گزینه برای شامپو و نرم کننده است، بنابراین حتما قبل از سفر آنها را تهیه کنید.

شامپو و نرم کننده من کوچک و سبک هستند و برای حدود سه ماه کافی اند که برای مسافران بسیار عالی می باشد. و آنها را در یک قوطی حلبی بگذارید تا کیف لوازم بهداشتی شما کثیف نشود.

 1. ترک کردن منطقه استراحت خود بهترین کاری است که می توانید برای خود انجام دهید

من ترک کردن منطقه استراحت را به عنوان اولین کاری که به سفر من کمک کردم، بیان می کنم. من در حالی منطقه استراحت خود را ترک کردم که به من برای سفر کردن اعتماد به نفس می داد.

این کار به من کمک کرد تا با روبرو شدن مواردی که از آنها وحشت داشتم، بر اضطراب خود غلبه کنم، اگر قبلا این کار را می کردم متوجه می شدم تا آن اندازه که فکر می کردم، بد نیستند. و این کار مرا با تجربه های جدیدی آشنا کرد که آنها را واقعا دوست داشتم.

 1. به یک حوله مسافرتی احتیاج دارید

من حوله های مسافرتی را به حدی دوست دارم که حتی هنگام استحمام در خانه ام، از آنها استفاده می کنم. حوله های مسافرتی سریع خشک می شوند، بسیار سبک هستند و فضای کمی را اشغال می کنند. من هرگز بدون حوله مسافرتی ام، سفر نمی کنم.

 1. شما قطعا به کمربند پول احتیاج ندارید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

کمربند پول وسیله ای اضافی است. پوشیدن آنها زیر لباستان بسیار سخت است، هربار که بخواهید پولی بپردازید لباستان به هم می ریزد و سارقان از وجود آن، به خوبی با خبر می شوند. وقتی شخصی در برزیل یکی از دوستانم را دزدیده بود، اولین کار آنها چک کردن لباس هایشان برای پیدا کردن کمربند پول بود. کاری که همیشه انجام می دهید را در سفر تکرار کنید: پول هایتان را در جیب، کف یا کیف پولتان بگذارید.

 1. با کوله پشتی خود کمی راه رفتن را امتحان کنید

کوله پشتی شما احتمالا بسیار سنگین تر از آنچه که فکر می کنید، می باشد. وقتی اولین بار با کوله پشتی ام راه رفتم، مستقیم به خانه رفته و یک سوم وسایلی که داشتم را خارج کردم.

این کار به شما کمک می کند تا لوازم غیر ضروری را حذف کنید. من یک قاعده برای خود دارم، وقتی به مقصد جدیدی می رسم یه وسیله را از کوله پشتی ام حذف می کنم. شاید زیاد به نظر برسد اما این وسایل شامل قرص های مسکن که به مدت نه ماه آنها را مصرف نکرده ام، قیچی های یدکی یا رسیدهای اضافی که در چمدان گذاشته ام، می باشد.

 1. برنامه سفرتان را به خانواده یا دوستانتان بدهید

از نظر ایمنی، خوب است که تعدادی از افراد خانواده بدانند که شما کجا هستید. من هرهفته چندین بار تایید پرواز یا محل اقامتم را با تماس یا ایمیل، به خانواده ام اطلاع می دهم تا بدانند کجا هستم. به این ترتیب، اگر چندین روز در دسترس نباشم، خانواده من خیلی سریع خواهند فهمید من در کجا اقامت دارم. این کار چند دقیقه زمان می برد اما ایمنی شما را افزایش می دهد.

 1. پولتان را در فرودگاه تغییر ندهید

در فرودگاه بدترین نرخ ارز را به دست خواهید آورد.

 1. اگر اینترنت نداشتید، ناراحت نشوید

با هم اتاقیتان در خوابگاه بازی کنید، کتاب بخوانید، به ساحل بروید، قدم بزنید، با افراد دیگر صحبت کنید، درباره زندگی فکر کنید. برخی از خاطرات مورد علاقه من در سفر مربوط به زمانی است که به اینترنت وصل نبودم تا از لحظه هایم دور شوم.

 1. هنگام استحمام در خوابگاه صندل بپوشید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

تصور کنید هر روزه ده ها نفر در یک حمام می ایستند، پاهای خود را از موارد ناخوشایند ایمن نگه دارید و هر بار که دوش می گیرید، صندل هایتان را بپوشید.

 1. همیشه، همیشه شب قبل از پرواز وسایل خود را جمع کنید

بیشتر افرادی که هنگام سفر از آن ها متنفرم، کسانی اند که ساعت 4 صبح بیدار می شوند و با عجله وسایل خود را جمع می کنند که شبیه به چهل هزار کیسه پلاستیکی به نظر می رسد. این کار را انجام ندهید! وسایلتان را از شب قبل جمع کنید، بنابراین می توانید بدون ایجاد مزاحمت برای خواب کسی به سفر بروید.

 1. اگر یک لباس بیش از 5 روز دوام نمی آورد و نیاز به شستن در سینک/ اتاق رختشویی دارد، آن را فراموش کنید

فضای کوله پشتی شما باید مملو از لوازم ضروری باشد. اگر لباس هایتان نیاز به اتو کردن دارد یا به راحتی خراب می شود، آن را با خود نیاورید. من یک لباس فانتزی در سراسر سفر همراه خود داشتم و نه تنها آن را نمی پوشیدم (من یک مسافر بودم و هیچ کس هم چنین لباس هایی نمی پوشید) بلکه نسبت به بیرون انداختن آن احساس گناه می کردم، بنابراین در کل سال آن را با خود حمل می کردم. این کار را نکنید. لباس هایی را با خود بیاورید که برایتان مهم نیست تا بتوانید به راحتی در جاده با لباس های ارزان تر آن را جایگزین کنید.

 1. زودتر پس انداز کردن را شروع کنید و بیشتر از آنچه که فکر می کنید نیاز دارید، پول بیاورید

خوب است که برای هزینه هایتان بودجه ای داشته باشید، اما بیشتر افراد از بودجه خود هم بیشتر هزینه می کنند. پس انداز را در سریع ترین زمان شروع کنید ( مانند همین الان) و بیشتر از آنچه که فکر می کنید نیاز دارید، پول بیاورید. هرچه پول بیشتری داشته باشید، قادر خواهید بود در اقامتگاه های بهتری استراحت کنید، در تورهای تفریحی شرکت کنید و در تمام سفر نگرانی در مورد پول نداشته باشید.

 1. قبل از سفر قفل تلفن همراهتان را باز کنید

با استفاده از تلفن بدون قفل می توانید هنگام سفر، سیم کارت های محلی را خریداری کرده و به داده های ارزان قیمت دسترسی داشته باشید. داده های ارزان به معنای استفاده از نقشه های گوگل هنگام گم کردن آدرس است، می توانید در اطراف شهر از اسنپ چت استفاده کنید و به راحتی با دوستان جدید خود در ارتباط باشید.

 1. از هزینه کردن نترسید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

این یک نیاز ضروری در سفر و هر زمان دیگر است. اگر احساس خستگی می کنید، برای چند شب در یک هتل خوب اقامت کنید. اگر در یک مناسبت خاص بودید، برای یک وعده غذایی خوب هزینه کنید. این هزینه کردن ها، بعد از چند ماه با برگشتن به هتل های ارزان قیمت معنا خواهند یافت.

 1. ذهن خود را آزاد و از قضاوت ها دوری کنید

اگر آداب و رسوم یک کشور را دوست ندارید، به جای اینکه درباره درست و غلط بودن آن قضاوت کنید، ذهن خود را آزاد نمایید. سوال بپرسید، بیشتر تحقیق کنید و به دیدگاه های دیگران نیز گوش کنید. و اجازه ندهید که تجربه های بد بر نظرتان درباره کل کشور تاثیر منفی بگذارد، اگر زمانی در یک مکان دچار مشکل شدید به این معنی نیست که کل کشور امنیت ندارد.

شاید فقط بدشانسی بوده است. دیگر مسافران را نیز قضاوت نکنید. افراد را به خاطر بازدید از توریستی ترین مکان های جهان قضاوت نکنید، آن ها را به خاطر سفر با یک کوله پشتی یا چمدان کوچک قضاوت نکنید، آن ها را به خاطر سفر با هزینه کم یا سفر لوکس قضاوت نکنید، آن ها را به خاطر داشتن مونوپاد قضاوت نکنید، فقط این را بپذیرید که افراد با یکدیگر تفاوت دارند، به دلایل متفاوت سفر می کنند و چیزهای متفاوت را دوست داشته باشید.

یک بار در هتل واشنگتن دی سی با دختری آشنا شدم که می گفت هزینه سفرش را پدر و مادرش تامین می کنند. در آن لحظه فکر می کردم او یک دختر لوس است تا اینکه به من گفت کم کم بینایی اش را از دست می دهد و طی دو سال آینده نابینا می شود. پدر و مادرش می خواستند تا زمانی که قادر به دیدن بود، هزینه سفر او را تامین کنند.

 1. از یک دوربین خوب استفاده کنید

عکس هایتان بخشی از بهترین خاطره هایتان خواهد بود، بنابراین از یک دوربین خوب استفاده کنید. و حتما قبل از سفر، زمانی را صرف یاد گرفتن نحوه کارکرد آن کنید.

 1. قبل از سفر چکاپ کامل داشته باشید

قبل از سفر، برای چکاپ نزد پزشک و دندان پزشک خود بروید. آخرین چیزی که می خواهید اتفاق بیفتد این است که بعد از این کار بفهمید دو هفته بعد باید دندانتنان را در هند پر کنید. توجه کنید که من این حرف را به خاطر تجربه ای که در هند داشتم، می گویم.

 1. از کشورهای کمتری بازدید کنید تا بتوانید در روزهای استراحت کار کنید

بسیاری از افراد برای مشاوره در مورد برنامه های سفر به من ایمیل می دهند و من همیشه به آن ها توصیه می کنم که فقط نیمی از مکان ها را بازدید کنند. اگر در روزهای استراحت کار کنید، بیشتر از سفر خود لذت خواهید برد و اگر زمان بیشتری را بر روی این کار بگذارید، تجربه بهتری در آن مکان خواهید داشت.

سفری را انجام ندهید که مجبور شوید هر چند وقت یکبار از کشوری به کشور دیگر بروید. زمان سفر را نیز در نظر بگیرید! برنامه سفرتان اینگونه نباشد، مثلا دو شب در بانکوک، دو شب در پوکت، دو شب در کو فی فی، وقتی سفر به همه این مکان ها و بازدید از آن ها فقط یک روز طول می کشد. و به احتمال زیاد پروازتان نیز کمی عقب می افتد، آن زمان را نیز در نظر بگیرید.

 1. زمانی که به مقصدتان رسیدید، آهسته تر سفر کنید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

اگر فقط سه روز در یک مکان هستید، این فکر را خواهید کرد که مانند یک دیوانه به اطراف نگاه کنید تا بتوانید همه چیز را امتحان کنید، اما این کار فقط باعث آشفتگی و اضطراب خواهد شد. آرام باشید، به یک کافی شاپ بروید و افراد را تماشا کنید، در کوچه ها قدم بزنید و با مردم محلی صحبت کنید. گاهی اوقات بهترین روش برای شناخت یک مکان، نشستن و مشاهده کردن است.

 1. یادداشت تهیه کنید

شما فکر می کنید که چیزی را فراموش نخواهید کرد، اما این اتفاق رخ خواهد داد. شما نام آن دختر دوست داشتنی از اسلو را که یک روز در مراکش همراه او بودید به یاد نخواهید داشت، نام هتل مورد علاقه خود در پکن را فراموش می کنید، مکالمه ای را که در کافه ای در سیدنی با فردی ناشناس داشته اید به یاد نخواهید داشت. یک یادداشت برای یادآوری جزئیاات کوچک تهیه کنید، زیرا آن ها تا سال ها بعد برایتان با ارزش خواهند بود.

 1. هر لحظه سالم تر غذا بخورید

این یک اعتراف است: من در طی چند سال اول سفر، حدود 20 پوند برای هر وعده غذایی خرج می کردم. در حالی که می توانید از فست فودها استفاده کنید و پرینگل و اورئوس نیازهای سفر روزانه شما را رفع خواهند کرد، تصمیم بگیرید که حداقل هر چند روز یکبار از آن ها استفاده کنید تا زندگی سالم تری داشته باشید. بدن و ذهنتان به خاطر این کار بهتر خواهد بود. اگر احساس می کنید در سفر وزنتان بالا می رود، مصرف برنج، نان و نوشیدنی را کاهش دهید تا کالری کم تری جذب کنید.

 1. لباس های همیشگی خود را بپوشید

شما لباس های زشت و مخصوص سفر را می شناسید؟ آنها بی شکل هستند و از موادی قابل تنفس که سریع خشک می شوند و مملو از جیب و زیپ هستند، ساخته شده اند. آنها برای سفر مناسب اند، اما من حتما شما هم از آن لباس ها متنفرید. از هر عکسی که با آن لباس ها دارید متنفرید. با آن لباس در هر مکانی که توقف کنید به عنوان یک توریست شناخته می شوید. به جای این ها، لباس هایی که در خانه می پوشید را با خود بیاورید. با آنها احساس راحتی خواهید کرد، مشخص نخواهد بود که توریست هستید و شبیه به همانی هستید که دوست دارید.

 1. هدف خود را فراموش کنید

گاهی گم کردن آدرس بهترین راه برای کشف مکان های جالب در سفر است. گاهی اوقات این کار باعث جذب چیزهای جالب می شود. اما اگر می خواهید فقط یک روز را در یک مکان صرف کنید و نمی دانید چه کاری انجام دهید، تفریح را با انتخاب یک مسیر تصادفی و کشف آن شروع کنید.

 1. بلیط های یک طرفه (بلیط رفت) بهتر از بلیط های دو طرفه (رفت و برگشت) هستند

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

من همواره با بلیط های یک طرفه سفر می کنم، زیرا آن ها به شما این امکان را می دهند که با برنامه خودتان پیش بروید، نظرتان را تغییر دهید و در صورت لزوم سفر خود را تمدید کنید. برنامه اصلی من این بود که بعد از شش ماه به استرالیا بروم، اما به جای آن به تایلند رفتم و هفت ماه ماندم! شما نمی توانید با بلیط های دوطرفه سفر به دور دنیا این آزادی را داشته باشید. به علاوه با وجود هزینه های بالای ایرلاین ها، قیمت بلیط های یک طرفه زیاد نیست.

 1. زود بیدار شوید

آیا عکس های من در ساحل را دیده اید؟ نیم ساعت بعد از گرفتن عکس ها، حداقل صد نفر در ساحل بودند. من توانستم به دور از جمعیت و به تنهایی خرابه های تولوم را زمانی که آنجا باز شد، کشف کنم. زودتر به مقصدها بروید و در کمترین شلوغی همه چیز را تجربه کنید. به علاوه، طلوع خورشید واقعا زیبا است.

 1. بهترین فعالیت ها لزوما کارهای توریست های سنتی نیستند

بعضی از کارهای برجسته من کاملا عادی به نظر می رسند: مشغول آواز خواندن و نوشیدن با دوستان جدیدم در فیلیپین بودم، در کوه های اطراف تایپه به تنهایی کوهنوردی کردم، همه چیز را در بازار تره بار سایگون امتحان کردم، برنامه سفرم باعث شده به خانه برگردم و مادرم را برای تولدش غافلگیر کنم، و شش هفته در مادرید ماندم زیرا دوستانم می خواستند تابستان را در آنجا بگذرانند.

 1. اسناد مهم را اسکن کرده و برای خودتان بفرستید

همه ویزاها، پاسپورت و کارت های اعتباری و بانکی که در سفر همراه خود دارید را اسکن کنید. برای محافظت از اسنادتان یک رمز عبور تعیین و یک نسخه را برای خود و خانواده ایمیل کنید.

اگر هر آنچه از مدارکتان سرقت شوید می توانید با دسترسی به حساب ایمیلتان آنها را پیدا کنید، و برای اثبات هویتتان به سفارت ببرید. به علاوه با این کار شما در شرایط اضطراری قادر به خرید بلیط هواپیما، پرداخت هزینه محل اقامت با کارت های اعتباری برای سفر و یا بازگشت به خانه خواهید بود.

 1. سعی کنید تنها به سفر بروید

من معتقدم هرکس حداقل یکبار باید به تنهایی سفر کند. این کار باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود، توانایی هایتان را نشان می دهد، مهارت های اجتماعی شما را افزایش می دهد، باعث ایجاد فرصت و فضایی برای فکر کردن می شود، همچنین باعث می شود تا یاد بگیرید در زندگی به چه چیزهایی احتیاج و چه چیزهایی را دوست دارید.

 1. از Skyscanner برای یافتن پروازهای ارزان قیمت استفاده کنید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

من از Skyscanner برای رزرو پروازهایم استفاده می کنم، زیرا همواره پروازهای ارزان قیمت را ارائه می دهد. نکته اصلی این است که همه چیز را انعطاف پذیر نگه دارید: من پروازهای کل کشور را چک می کنم (یا پرواز به همه جا را جست و جو می کنم، اگر در مورد مقصد بعدی ام مطمئن نیستم) و قیمت های یک ماه را نیز بررسی می کنم. من معمولا هزینه و مسافت را جمع بندی نمی کننم، اما تقریبا برای پروازهای طولانی بیش از 500 دلار هزینه می کنم.

 1. به مکانی بروید که برایتان جالب تر است

من اغلب ایمیلی از افرادی دریافت می کنم که یک سال مرخصی گرفته اند تا به مکان هایی معمولی بروند: گروهی به اروپای غربی، بیشتر افراد به آسیای جنوب شرقی و تعدادی به استرالیا و نیوزیلند.

و با این حال آنها اطلاعاتی درمورد مکان ها ندارند و از من می پرسند مثلا در لائئوس چه کارهایی می توان انجام داد؟ مسیری که هر مسافر طی می کند را دنبال نکنید، فقط به این دلیل که احساس می کنید این کار درست است. چه چیزی برایتان جالب است؟ چه چیزی را می خواهید ببینید و یاد بگیرید؟

یکی از اولین توقف گاه های من چرنوبیل بود، که یک مقصد تورسیتی محبوب نیست. من کسی را نمی شناختم که قبلا به اینجا آمده باشد، اما این کار مرا هیجان زده می کرد. این سفر شما است: جایی بروید که هیجان انگیز باشد، نه جایی که احساس کنید باید بروید.

 1. زبان اشاره خود را تقویت کنید

سفر کردن به مکانی که به زبان افراد آن صحبت نمی کنید بسیار آسان است، اما آماده باشید تا بیشتر با زبان اشاره صحبت کنید. در غذاخوری ها برای سفارش غذا می توانید ادای غذاخوردن را در بیاورید، در مهمانخانه ها برای پرسیدن تخت خالی ادای خوابیدن را در بیاورید، و من حتی با در آوردن صدای  “هوهو”  و کشیدن عکس قطار در دفترچه ام، به راننده تاکسی در تایوان می گویم که می خواهم به ایستگاه قطار بروم.

 1. دوربین گوگل ترنسلیت بسیار مفید است

برنامه گوگل ترنسلیت را قبل از سفر دانلود کنید و از ویژگی های آن برای ترجمه منوها، علائم، پوسترها و دیگر موارد مورد نیاز برای خواندن استفاده کنید. به سادگی نماد دوربین را فشار و آن را روی متن هدف قرار می دهید و تمام متن برای شما ترجمه می شود. این کار برای ترجمه منوها در تایوان، جایی که من درباره هیچ چیز اطلاعی نداشتم، بسیار مفید بود.

 1. با دستمال توالت سفر کنید

نصف حلقه دستمال را بگیرید، تا کنید و در کیسه کوچک کوله پشتی خود بگذارید. در سفرهای طولانی اغلب اتوبوس ها در کشورهای در حال توسعه کنار توالت های بین راهی توقف می کنند که در آن ها هیچ دستمال توالتی وجود ندارد. و در آن لحظه بهتر است بعضی از وسایل خاص را همراه خود داشته باشید.

 1. غذاهای آماده همراه داشته باشید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

اگر نگران مسمومیت غذایی هستید، بهتر است به جای استفاده زیاد از غذاهای آماده به مسیر خود ادامه دهید، اما گاهی امکان این کار وجود ندارد. من درمورد پروازها، مسافرت های طولانی با اتوبوس، تورهای رزرو شده و هر آنچه که شما را مجبور به ترک اصول بهداشتی کند، صحبت می کنم. مقدار زیادی غذای آماده، چیزی است که من همیشه در کوله پشتی ام دارم.

 1. از Here Maps برای جهت یابی آفلاین استفاده کنید

اینترنت ندارید؟ می توانید از Here Maps نقشه داخلی کشور مقصد را دانلود کرده و مستقیم به هر جایی که نیاز دارید، بروید. کاربرد این نقشه ها بهتر از گوگل مپ می باشد.

 1. از بازارهای محلی دیدن کنید

بازارهای محلی، روش مورد علاقه من برای بهتر شناختن یک مکان است. من دوست دارم غذاهای ناشناخته را امتحان کنم، نحوه خرید افراد محلی را ببینم، و کارهای محبوب در یک کشور خاص را بشناسم. بازارهای شبانه در آسیا بسیار جالب هستند.

 1. دوستانی که در خانه هستند را فراموش نکنید

غرق شدن در هیجان سفر و فراموش کردن دوستانی که در خانه منتظرتان هستند، آسان است. این اتفاق برای من افتاد و مدت ها طول کشید تا توانستم، روابط دوستانه ام را دوباره بهبود ببخشم. اجازه دهید دوستانتان بدانند که به آن ها فکر می کنید: تماس اسکایپ داشته باشید، کارت پستال بفرستید، در فیسبوک با آن ها صحبت کنید و از مکان هایی که بازدید می کنید، برای آنها هدیه بخرید.

 1. بعضی از دعوت ها را قبول کنید

من هرگز از پذیرفتن دعوت های غیر منتظره پشیمان نشدم، زیرا این کار همیشه منجر به اتفاقی خوب می شود. با پذیرفتن برخی چیزها، در سفر نسبت به خانه خود تجربه های بیشتری را کسب کنید؛ چیزهای جدیدی درباره خودتان می فهمید، با افراد جدید ملاقات می کنید و خاطره های بی نظیر می سازید!

 1. مودب باشید و گاهی لبخند بزنید

با این کار دوست داشتنی تر می شوید، راحت تر در سفر دوستانی پیدا خواهید کرد و افراد محلی با شما صمیمی تر می شوند. بی ادب و بدخلق بودن، هیچ چیز خوبی برایتان به همراه ندارد.

 1. آهسته تر سفر کنید تا پول بیشتری پس انداز کنید

هرچه آهسته تر سفر کنید، پول بیشتری پس انداز می کنید. برای صرفه جویی در هزینه می توانید اقامت طولانی مدت را انتخاب کنید، هیچ گونه هزینه جابجایی نخواهید داشت و اگر آشپزخانه دارید، می توانید از سوپرمارکت خرید و غذا درست کنید.

 1. سعی کنید بدون داشتن هیچ گونه رزرو سفر کنید

این کار، بهترین راه برای ایجاد اعتماد به نفس در سفر و به خصوص در جنوب شرقی آسیا می باشد. این کار مزایای زیادی دارد: مکان های جالبی را کشف خواهید کرد که در فهرست های آنلاین یا کتاب راهنما وجود ندارند، قبل از اجاره اقامتگاه می توانید اتاق ها را بررسی کنید، می توانید درباره قیمت بحث کنید و نیاز به پیروی از برنامه خاصی نیستید تا حتما در زمانی معین به خاطر رزرو اقامتگاه در آن مکان باشید.

 1. از توقف گاه ها بیشترین استفاده را داشته باشید

من دوست دارم در توقف گاه ها، مکان های جدیدی را کشف کنم و همیشه سفرهای من به خاطر این طول می کشد که سه یا چهار روز را در این شهرهای جدید می گذرانم. بعضی از توقف های برجسته من در 5 سال گذشته عبارت اند از: 48 ساعت گردش در حلقه طلایی ایسلند، گذراندن چند روز در مسقط، و زمانی که 24 ساعت در ابوظبی بودم تا بتوانم، از مسجد شیخ زاید عکس بگیرم.

 1. آب بیشتری بنوشید

مطمئنا به اندازه کافی آب نمی نوشید، به خصوص اگر به کشورهای گرم و مرطوب سفر کنید. اگر می توانید، از آب لوله کشی استفاده کنید و در روز دو لیتر آب بنوشید. و اگر نمی توانید، به جای خریدن ده ها بطری پلاستیکی با همراه داشتن یک بطری استرپین به محیط زیست کمک کنید؛ یک استرپین بیش از 99.9 درصد از میکروارگانیسم های مضر را می کشد از جمله، جیاردیا، باکتری ها، ویروس ها و تک یاخته ها، همچنین آب سالم در اختیار شما می گذارد.

 1. یک بطری آب بخار داشته باشید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

بطری های آب بخار از بین می روند و فضای کمی در کیف اشغال می کنند و به همین دلیل برای سفر مناسب اند.

 1. هیچ چیز را در جیب پشت نگذارید

در اصل شما با این کار به سارقین کمک می کنید.

 1. مک دونالد ها و استارباکس ها همواره وای فای دارند

اگر نیاز به چک کردن ایمیل، دایرکت یا هر کار آنلاین دیگری دارید، تقریبا در همه شهرهای جهان مک دونالد یا استارباکس ها را خواهید یافت. آن ها همیشه اینترنت رایگان خواهند داشت.

 1. به جای بسته های قرص از شیشه ها استفاده کنید

وقتی اولین بار شروع به سفر کردم، یک بسته داروی ضد مالاریای شش ماهه داشتم که فضای زیادی را در بسته ها اشغال می کرد. من قرص ها را داخل بطری ریختم و نسخه ام را بیرون آن چسباندم. با این کار فضای زیادی در کیفم خالی بود. نکته مهم: مقداری پشم پنبه در قسمت بالای کیف قرار دهید تا هنگام راه رفتن اذیت نشوید.

 1. چمدانتان را علامت گذاری کنید تا مشخص باشد

شما دوست ندارید به طور تصادفی چمدان شخص دیگری را بگیرید با کسی چمدان شما را بردارد. تعدادی برچسب روی آن بچسبانید، تعدادی نوار در یک طرف آن بچسبانید، چند نوار به دسته آن ببندید و مطمئن باشید که نسبت به دیگر کوله پشتی ها متمایز است!

 1. یک چندراهی سیار شارژ کردن را آسان می کند

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

هنوز هم معمول است که برای شارژ کردن وسایل الکتریکی به خوابگاهتان برگردید و ببینید که فقط دو پریز برق دارید و هشت نفر می خواهند لپ تاپشان را با آن شارژ کنند. برای اطمینان از شارژ کردن راحت وسایل خود، یک چندراهی سیار بیاورید و اجازه بدهید دیگران نیز از آن استفاده کنند.

 1. یک کیف خشک از آنچه که فکر می کنید مفید تر است

کیف های خشک از وسایل با ارزش و لوازم الکترونیک شما هنگام سفرهای دریایی و یا در روزهای بارانی محافظت می کنند. حتی وقتی تنهایی مسافرت می کنم، کیف خشکم را با خود می برم تا بتوانم وسایلم را هنگام سفر به اقیانوس با خود ببرم و نگران دزدیده شدن آن ها نباشم.

 1. نکات مشاوران سفر را زود باور نکنید

اگر به دنبال نکاتی در Trip Advisor ( مشاوره سفر) هستید و کسی که فقط یک نکته با پنج ستاره دارد، احتمالا آن فرد جعلی می باشد. بررسی های مشاوره سفر را با دقت کامل انجام دهید و قبل از اعتماد کردن، درباره شخصی که این نظر را گذاشته تحقیق کنید.

 1. پرداخت هزینه خشکشویی ارزش دارد

شستن لباس ها در سینک وقت گیر و سخت است و فایده ای ندارد. به جای آن پرداخت هزینه خشکشویی ارزش دارد.

 1. قبل از رفتن درباره آداب و رسوم محلی مطالعه کنید

شما نمی خواهید هنگام سفر به کسی توهین کنید، بنابراین قبل از رسیدن به مقصدتان حتما درباره حرکات و رفتارهای توهین آمیز، اطلاعاتی به دست آورید. به عنوان مثال: در تایلند زنان نباید به راهبان دست بدهند یا به آن ها دست بزنند، نباید سر افراد محلی را لمس کنید، هیچ حرف بدی درباره خانواده سلطنتی نزنید، از دست راست خود برای عبور از میان مردم و پرداخت هزینه ها استفاده نکنید، یا پاهای خود را به سمت کسی نشان دهید… تحقیق کنید.

 1. به مردم اعتماد کنید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

برخی افراد می خواهند از شما سوء استفاده کنند، اما بیشتر افرادی که در سفر آن ها را ملاقات می کنید خوب و قابل اعتماد اند و می خواهند که به شما کمک کنند. اجازه ندهید تجربه های بد مانع اعتماد دوباره شما به افراد شود. تا زمانی که احتیاط کنید، خواهید فهمید رانندگان توک توک یا هر فرد دیگر که بدون هیچ دلیلی سراغ شما می آید کلاهبردار نیست و می خواهد دوست شما باشد و اگر نسبت به افراد در مکان های توریستی با احتیاط عمل کنید، خواهید فهمید که همه آن ها خوب هستند.

 1. رنگ لباس های خود را هماهنگ کنید

شما نمی توانید بسیاری از وسایلتان را با خود بیاورید، بنابراین لباس هایی که می توانید با یکدیگر بپوشید را همراه خود بیاورید.

 1. تاریخ انقضای پاسپورتتان را چک کنید

اگر اعتبار پاسپورتتان کمتر از شش ماه باشد، نمی توانید سفر کنید! دوستان من از فرودگاه بازگردانده شدند، زیرا نمی دانستند که مدت پاسپورتشان به پایان رسیده است.

 1. هر زمان که توانستید وسایلتان را شارژ کنید

هر وقت پریز برق در دسترس داشتید، وسایل الکترونیکی خود را شارژ کنید. در نهایت وقتی شارژ باتری شما تمام شد، آرزو می کنید کاش از این فرصت استفاده می کردید. و بدانید که همیشه باتری شما خالی می شود.

 1. یک باتری قابل حمل برای گوشی خود به همراه داشته باشید

به همراه داشتن یک شارژر کوچک و سبک برای گوشی همراه، ایده خوبی است. حتی می توانید از باتری هایی استفاده کنید که در کیفتان جای بگیرد.

 1. از وسایل الکترونیکی خود محافظت کنید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

من قبلا نمی توانستم به خوبی از وسایلم محافظت کنم، اما از وقتی که برای هر کدام از آن ها فضای مخصوص در نظر گرفتم، بهتر شده ام. گرفتن یک قفسه برای لپ تاپ، کاور کیبورد برای جلوگیری از ضربه احتمالی، محفظه محکم برای تبلت کیندل و یک محفظه ضد آب برای تلفن همراهتان، بسیار با ارزش است. خریدن مجدد این وسایل بسیار پر هزینه است و به عنوان نمونه یک روز تلاش برای پیدا کردن جزیره ای در فیلیپین که لپ تاپ شما را تعمیر می کند، بسیار خسته کننده خواهد بود.

 1. داروهای پیشگیری داشته باشید

شما نمی خواهید که بزرگترین سوغاتی سفرتان بیماری یا یک بچه باشد. داروهای پیشگیری با خود داشته باشید و بدانید که در کشورهای مختلف می توانید قرص های ضد بارداری نیز بخرید.

 1. مرینو (لباس پشمی) در اقلیم های سرد بسیار ضروری است

جمع کردن لوازم برای سفر به مناطقی با آب و هوای سرد بسیار دشوار است. اگر این کار را انجام می دهید، تعدادی لباس پشمی مرینو همراه خود داشته باشید. این لباس بسیار سبک است، در هوای سرد بدنتان را گرم و در هوای گرم، خنک نگه می دارد و اگر چندین روز متوالی آن را بپوشید، بوی بد نمی گیرد.

 1. برای رزرو هر چیزی از درگاه های ناشناس استفاده کنید

من شخصا این موضوع را تجربه کردم! اگر پرواز یا اقامتگاهی را رزرو می کنید، هنگام تحویل رزرو، از مرورگر ناشناس استفاده کنید. من دیدم که هنگام چک کردن رزروها، به تدریج قیمت ها افزایش می یابد و زمانی که از مرورگرهای ناشناس استفاده می کردم، قیمت ها کاهش می یافت.

 1. مکان های زیبا را از طریق اینستاگرام پیدا کنید

افراد محلی مقصدتان را در اینستاگرام دنبال کنید تا بهترین مکان های عکاسی را پیدا کنید. من همیشه هشتگ های مربوط به مقصدم را بررسی می کنم تا ببینم عکس های معروف در کجا گرفته شده اند.

 1. در یک کلاس شرکت کنید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

سفر بهترین فرصت برای تجربه موارد جدید است. من دوست دارم در سئول در کلاس آشپزی شرکت کنم، به کلاس موج سواری در بالی بروم و در نیوزیلند ماهی گیری و قایق رانی یاد بگیرم. وقتی به مسافرت می روید، این کار بهترین روش برای یادگرفتن یک مهارت جدید است.

 1. یک لیست پخش برای خاطره هایتان ایجاد کنید

یکی از کارهای موردعلاقه من برای پخش موسیقی، ایجاد لیست پخش مشخص برای موسیقی هایی است که در کشورهای مختلف به آن ها گوش دادم. اکنون تنها کاری که باید انجام دهم، گوش کردن به یک موسیقی است که مرا به مکان و زمانی خاص با تمام احساسی که تجربه کرده ام، می برد.

 1. اعصاب خود را کنترل کنید

نگرانی ها هرگز از بین نمی روند. می توانید به آرامش شب قبل از سفر برگردید؟ من هنوز آن ها را تجربه می کنم، بعد از پنج سال. هر وقت به مکان جدیدی می روم، عصبی می شوم. هر وقت چیز جدیدی را تجربه می کنم، عصبی می شوم. حتی وقتی می خواهم به مکانی که دوست دارم، برگردم عصبانی می شوم. این نگرانی های سفر را کنترل کنید و آن ها را به عنوان یک امر عادی بپذیرید؛ حتی مسافران با تجربه هم دچار این نگرانی ها می شوند.

 1. خجالت و کم رویی را ترک کنید

نکته مهم سفر این است که هیچ کس شما را نمی شناسد. اگر کاری اشتباه و خجالت آور در هتل انجام دهید، فقط می توانید از آنجا خارج شوید و به مکانی جدید بروید که کسی شما را نمی شناسد و داستانتان را نمی داند. این آزادی است و به شما اجازه می دهد تا مشخص کنید واقعا چه کسی می خواهید باشید.

 1. از جوانی خود نهایت استفاده را داشته باشید

اگر کمتر از 25 سال سن دارید، تخفیف های دانشجویی زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. می توانید از STA پروازهای ارزان تر را رزرو کنید، می توانید با قطارهای ارزان تر اوریل سفر کنید، دسترسی رایگان به موزه ها داشته باشید و موارد دیگر. از سن خود استفاده کنید و قبل از رزرو هرچیزی، تخفیف های دانشجویی را بررسی کنید.

 1. جمع بندی را قبل از سفر تمرین کنید

100 نکته برتر از سفرهای من طی 10 سال

قبل از اینکه سفر کنید، چندین بسته بندی آزمایشی را تمرین کنید و همه چیز را در کیف خود جای دهید. این کار کمک می کند تا وسایل خود را راحت تر پیدا کنید، زیرا اگر این کار را نکنید هنگام پیدا کردن وسایلتان در کوله پشتی، به زمان زیادی نیاز خواهید داشت.

 1. تاخیر هواپیما و خستگی سفر را در نظر بگیرید

فکر کنید می خواهید مستقیما به بانکوک پرواز کنید، جایی که به خودتان سه روز فرصت داده اید تا از جاذبه های اصلی بازدید کنید. شما می توانید همه این ها را برنامه ریزی کنید اما به احتمال زیاد، هواپیما تاخیر خواهد داشت و کمی دیرتر از زمان موردنظرتان در آن شهر خواهید بود. وقتی می خواهید برنامه ریزی کنید که چه مدت در یک مکان بمانید، تاخیر هواپیما و خستگی سفر را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که نمی خواهی در یک روز 12 ساعت را صرف گردش کنید.

 1. هزینه های خود را بررسی کنید

این کار آزار دهنده و وقت گیر است، اما اگر بدانید چقدر هزینه کرده اید و آن را با بودجه برنامه ریزی شده خود مقایسه کنید، از نظر مالی بهتر است. اگر بیشتر از آنچه که برنامه ریزی کردید هزینه دارید، می توانید تغییراتی در آن ایجاد کنید یا اگر کمتر از برنامه خرج می کنید، می توانید کمی ولخرجی داشته باشید.

 1. قبول کنید که شما نمی توانید همه چیز را ببینید

هیچ کس نمی تواند. حتی اگر هر روز از بقیه عمر خود را سفر کنید، هرگز نمی توانید همه چیز را ببینید. این درس سختی برای یاد گرفتن است، اما وقتی آن را بپذیرید سفر برایتان آسان تر خواهد بود.

 1. وقتی عکاسی می کنید، اجازه بگیرید

چه احساسی خواهید داشت اگر به طور تصادفی یک گردشگر وارد خانه یا محل کارتان شود و شروع به عکاسی کند؟ قبل از عکس گرفتن از کسی، از آنها اجازه بگیرید؛ این کار رعایت و احترام نسبت به آن ها می باشد.

 1. فراموش نکنید که چقدر خوش شانس هستید

اگر توانایی سفر کردن را دارید، خوش شانس تر از بسیاری افراد هستید. سپاسگزار باشید که در کشوری امن و با ثبات متولد شده اید. سپاسگزار باشید که پاسپورت دارید تا به راحتی سفر کنید. سپاسگزار باشید که سلامت هستید. سپاسگزار باشید که شغل دارید، و می توانید برای سفرتان پول پس انداز کنید. شما سخت کار کردید تا به این نقطه برسید، اما هنوزهم خاص هستید. هرگز فراموش نکنید.

پست طولانی بود! شما چی فکر می کنید؟ آیا با تمام نکات من موافق هستید؟ آیا نکته دیگری دارید تا به اشتراک بگذارید؟ در کامنت ها به من بگویید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید