گشت و گذار 24 ساعته در کیوتو ژاپن

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

اگر می‌خواهید شهر زیبای کیوتو و جاذبه‌های بی‌شمارش را در ۲۴ ساعت بگردید، در این راهنمای یک روزه با ما همراه شوید.

کیوتو برخلاف شلوغی‌های متروپلیس توکیو، یکی از بهترین مقاصد ژاپن برای تماشای مناظر خیره‌کننده و جاذبه‌های گوناگون است. اگرچه اکثر مردم حداقل دو یا سه شب از تعطیلات خود در ژاپن را در کیوتو سپری می‌کنند، تعداد بالای معابد، زیارتگاه‌ها، موزه‌ها و سایر جاذبه‌های تاریخی، اولویت‌بندی بین آن‌ها را تبدیل به امری ضروری می‌کند. بدون این کار نمی‌توانید بیشترین تجربه را در این شهر شگفت‌انگیز رقم بزنید. اگر چه اکثر جاذبه‌های کیوتو مدت زمان کوتاهی بین ساعت ۹ تا ۵ بعد از ظهر قابل بازدید هستند، با یک برنامه ریزی دقیق می‌توانید بیشترین تعداد آن‌ها را در همین یک روز گردشتان بگنجانید. البته برخی از آن‌ها ساعات بیشتری را باز هستند. خود را برای آغاز ماجراجویی آماده کنید و با راهنمای سفر یک روزه ما به کیوتو همراه باشید.

صبح را در معبد فوشیمی ایناری آغاز کنید

بیدار شوید و بدرخشید! معبد «فوشیمی ایناری» (Fushimi Inari) یکی از معروف‌ترین و پربازدیدترین جاذبه‌های کیوتو بوده و جمعیت زیادی را به سمت خود می‌کشاند. البته با توجه به اینکه زیارتگاه به صورت شبانه‌روزی باز است و هزینه‌ای برای ورود پرداخت نمی‌کنید، می‌توانید همزمان با طلوع خورشید بیدار شده از جمعیت گردشگران پرهیز کنید. اغلب گردشگران از ساعت ۹ به بعد به این سمت سرازیر می‌شوند. این معبد به ایناری، یکی از خدایان آئین شینتو وقف شده که از رویش برنج محافظت می‌کرد. با توجه به اینکه برنج در زمان قبل از مدرنیته نوعی واحد پولی در این کشور به شمار می‌رفت، ایناری به نوعی خدای کسب و کار نیز بدل شد. جاذبه‌ اصلی این معبد، دروازه‌های «توری» (torii) هستند که مسیر خود را به دور کوه ایناری باز کرده‌اند. تمام این دروازه‌ها توسط کسب‌ و کارهای گوناگون به این معبد هدیه شده‌اند. برای آنکه مسیر کامل دور کوه را طی کنید ۲ ساعت زمان لازم است، اما می‌توانید مسیرهای کوتاه‌تر را هم انتخاب کنید.

گشت و گذار 24 ساعته در کیوتو ژاپن

مجسمه‌ های کانون را در معبد سانجوسانجندو ببینید

چند دقیقه مسیر با قطار خط «کیهان» (Keihan) از ایستگاه فوشیمی ایناری به سمت «شیچیجو» (Shichijo) شما را به فاصله بسیار نزدیکی از معبد «سانجوسانجندو» (Sanjusangendo)، یکی دیگر از جاذبه‌های خوب شهر می‌رساند. اکثر معابد ژاپنی ساعت ۹ باز می‌کنند اما اینجا از ساعت ۸ صبح پذیرای گردشگران خواهد بود. این معبد هم مانند فوشیمی ایناری در ساعات بعد می‌تواند حسابی شلوغ شود، اما می‌توانید با زود رسیدن از این مقوله جلوگیری کنید. باید حتماً ۱۰۰۱ مجسمه زیبای «کانون» (Kannon) الهه بودایی رحمت را در سکوت تماشا کنید. سالن چوبی آن مجسمه‌هایی را در خود جای داده و طولانی‌ترین ساختمان چوبی ژاپن با ۷۵۰ سال قدمت به شمار می‌رود. حدود ۱۲۴ مجسمه از کل موارد بیش از ۱۰۰ سال عمر دارند و از ساختمان اصلی که در سال ۱۲۴۹ در آتش سوخت نجات یافتند. منظره صدها مجسمه کانون که ردیف شده‌اند می‌تواند حسابی شما را شگفت زده کند. البته طبق قوانین معبد اجازه عکاسی از داخل آن را ندارید.

گشت و گذار 24 ساعته در کیوتو ژاپن

در جیون و باغ ذن کنین جی گردش کنید

یک پیاده‌روی نیم ساعته یا اتوبوس‌سواری کوتاه می‌تواند شما را از معبد به «جیون» (Gion)، بزرگ‌ترین منطقه گیشای کیوتو برساند. «هانامیکوجی» (Hanamikoji) یکی از معروف‌ترین خیابان‌های ناحیه بوده و به خاطر شب گردی و تفریحات آخر روز شهرت دارد. می‌توانید در این ساعت روز از زیبایی‌ها و اتمسفر جذاب منطقه لذت ببرید. در انتهای جاده می‌توانید «کنین جی» (Kennin-ji) قدیمی‌ترین معبد ذن در کیوتو را پیدا کنید. این معبد یک باغ ذن خشک و زیبا دارد و تماشای آن جالب خواهد بود. یکی دیگر از جذابیت‌های این معبد درهای «فوسوما» (fusuma) هستند که توسط یک خانم هنرمند معاصر به نام «توبا میکا» (Toba Mika) به آن الحاق شده‌اند.

گشت و گذار 24 ساعته در کیوتو ژاپن

در بازار غذای نیشیکی ناهار بخورید

بعد از چنین صبح شلوغی حتماً حسابی گرسنه شده‌اید و هیچ چیز بهتر از سیر کردن شکمتان نخواهد بود. پس به سمت رودخانه «کاموگاوا» (Kamogawa) رفته، از آن عبور کنید تا به «بازار غذای نیشیکی» (Nishiki) برسید. می‌توانید در اینجا هر چیزی از غذاهای بومی را پیدا کنید. در طول بازار گردش کرده و همان‌طور که مسیرتان را ادامه می‌دهید اسنکی هم نوش جان کنید. البته می‌توانید برای امتحان کردن رامِن‌های معروف کیوتو به سراغ رستوران «گوگیو» (Gogyo) بروید. پیشنهاد می‌کنیم حتماً رامن سویا سس را سفارش دهید و گول اسم یا ظاهر تیره‌اش را نخورید. طعم دودی قوی آن هرگز از یادتان نخواهد رفت.

گشت و گذار 24 ساعته در کیوتو ژاپن

در حمام خانه فونائوکا استراحت کنید

در دوران قبل از مدرنیته اکثر مردم در خانه‌هایشان حمام نداشتند و روی حمام خانه‌های عمومی هر محله حساب می‌کردند. با یک تاکسی کوتاه از نیناجی می‌توانید به «فونائوکا اونسن» (Funaoka Onsen) برسید. البته با ظهور خانه‌های مدرن بسیاری از این حمام‌ها به اجبار بسته شدند اما اینجا توانست تا ۱۰۰ سال دوام بیاورد. تنوع زیادی از حمام‌های مختلف در اینجا وجود دارند که می‌توانید از بینشان انتخاب کرده و از تجربه خود لذت ببرید.

گشت و گذار 24 ساعته در کیوتو ژاپن

از موزه ملی کیوتو دیدن کنید

بعد از پاک کردن گرد و غبارهای مسیر کوهپیمایی باید دوباره به دل جاده بزنید. اگرچه اکثر معابد و موزه‌ها در ساعت ۵ عصر می‌بندند، موزه ملی کیوتو در روزهای جمعه و شنبه تا ساعت ۸ شب باز می‌ماند این موزه به طور گردشی نمایشگاه‌های ویژه‌ای برپا کرده و شما را با فرهنگ و گنجینه ملی شامل برخی از ارزشمندترین مجسمه‌های بودایی آشنا می‌کند.

گشت و گذار 24 ساعته در کیوتو ژاپن

شب را با شرکت در رویدادهای مخصوص یا خوردن غذاهای خوشمزه سپری کنید

رویدادهای شبانه فصلی در معابد مختلف سرتاسر شهر برپا می‌شوند و به همین علت شانس آن را دارید که از ساعات کاری ویژه برخی از آن‌ها بهره‌مند شوید. این رویدادها اغلب در بهار و پائیز برگزار می‌شوند ولی مراسم روشنایی زمستانه یا تابستانه هم وجود دارند. یکی از محبوب‌ترینِ این مراسم‌ها در «کودای جی» (Kodai-ji) یک معبد ذن برپا می‌شود. در سال‌های اخیر این معبد چند قدمی پیش روی کرده و جدای از مراسم روشنایی معمول، از تکنولوژی «3D projection mapping» هم بهره‌ می‌گیرد. حتماً بعد از این همه فعالیت دوباره گرسنه شده‌اید. اگر چه رستوران‌ها در کشورهای دیگر در این ساعات آماده بستن هستند، رستوران‌های شهرهای بزرگ ژاپن تا نیمه شب یا حتی دیرتر باز می‌مانند. یکی از بهترین جاها در کیوتو برای شام، خیابان «کیاماچی» (Kiyamachi) است که به موازات رودخانه «کاموگاوا» (Kamogawa) امتداد یافته و صدها رستوران را در خود جای می‌دهد. یکی از رستوران‌های پیشنهادی ما «آکاهیگه» (Akahige) به معنی سبیل قرمز است. این رستوران در طبخ غذاهای اکیناوایی تخصص داشته و حال و هوایی بسیار بومی دارد.

گشت و گذار 24 ساعته در کیوتو ژاپن

 

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید