جاهای دیدنی اطراف تهران (‌زیباترین روستاها و ییلاقات نزدیک تهران)

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

تهرانی ها برای گشت و گذار یک روزه خود به جز تهران که بسیار شلوغ است و پر ازآلودگی در بسیاری از فصول سال چه می کنند؟ آیا از جاهای دیدنی اطراف تهران مطلع هستند؟

جاهای دیدنی تهران بسیار زیاد است اما شاید برای مردم منطقه تکراری شده باشد. در ادامه شماری از جاذبه های اطراف تهران را معرفی میکنیم.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

روانشناسان معتقدند برای اینکه انسان در کار و زندگی موفق باشد باید در طول سال زمانی را برای سفر و گردش در طبیعت قرار دهد و بعد از اینکه شارژ شد و روحیه او سرحال آمد به ادامه کار و زندگی خود برگردد.

اما از آن جائی که معمولا مرخصی گرفتن دشوار است و یا وقت به اندازه کافی نداریم، مجبور میشویم به سفرهای کوتاه مدت و مکان های نزدیک به محل سکونت خود برویم. خوشبختانه تهران شهری است که از این مکان ها کم ندارد و اطراف آن تعداد قابل قبولی فضاهای بکر و دل انگیز وجود دارد.

به طور مثال روستاهای خوش آب و هوا در حومه تهران میتواند مقصد خوبی برای تفریح و گردش شما در تعطیلات آخر هفته باشد. در این مقاله قصد داریم ۱۰ جاهای دیدنی اطراف تهران مناطقی برای تفریح در تعطیلات را به شما عزیزان معرفی کنیم ، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

معرفی جامع جاهای دیدنی اطراف تهران

  • روستای آبنیک
  • روستای افجه
  • روستای وردیج
  • روستای زرین دشت
  • روستای برگ جهان
  • روستای کردان
  • روستای خور
  • روستای تنگه واشی
  • روستای کرکبود
  • روستای برغان

روستای آبنیک

اولین روستایی که قرار است به معرفی آن بپردازیم روستای آبنیک است، این روستا در۱۲ کیلومتری شمال شرق فشم قرار دارد . منطقه فشم در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تهران است.

روستای آبنیک از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات استان تهران میباشد. این روستا سرسبز و خوش آب و هواست و ۲۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد ، جمعیت آن حدود ۱۵۰ خانوار است که با سرد و گرم شدن هوا جمعیت آن نیز تغییر میکند، جمعیت آن در زمستان به کمتر از یک سوم میرسد.

روستای آبنیک یکی از ییلاق های تهران در فصل بهار و تابستان به حساب می آید که با گرم شدن هوا همواره پذیرای گردشگران تهرانی و سایر نقاط ایران می باشد. رودخانه کلارود که به آن رودخانه آبنیک نیز میگویند به طول ۷ کیلومتر از کوه های جانستون و خرسنگ سرچشمه میگرد و یکی از سر شاخه های رودخانه جاجرود به شمار میرود.

یکی از جاذبه های گردشگری روستای آبنیک آبشار یخی آن است که در انتهای دره آبنیک ، در کنار یک تنگه زیبا قرار دارد، این آبشار یخی برای تمرین یخ نوردی در زمستان مکان مناسبی است.

روستای آبنیک دارای چشمه معروفی است که آب آن بسیار گوارا ، شفاف و سفید است و به دلیل خواص آن از گذشته نیز مورد توجه شاهان قاجار بوده و در نوشته های خود از آن یاد کرده اند. آبشار تلخاب نیز در فاصله سه ساعت کوهپیمایی در مسیر جنوبی قله وزرای روستای آبنیک واقع است. در طول این مسیر چندین آبشار و چشمه وجود دارد که واقعا مناظر زیبایی دارند.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

روستای افجه

روستای افجه از دیگر جاهای دیدنی اطراف تهران، از توابع شهرستان شمیران در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. این روستا ۲۰۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در کنار دشتهای هویج ، گرچال و قله ساکا واقع شده که به دلیل کوهستانی بودن آن منطقه در بهار و تابستان آب و هوای آن بسیار مطبوع است .

داستان ها و حکایت های تاریخی مختلفی درباره دشت هویج روستای افجه روایت شده است . بومیان این منطقه اعتقاد دارند در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته، اما امروزه اثری از این مزارع کشت هویج نیست و روستاییان بیشتر به کاشت و برداشت گیلاس مشغول هستند.

اغلب کسانی که به روستای افجه سفر میکنند گشت و گذاری در دشت هویج میکنند، چرا که دیدن این دشت در فصل بهار و تابستان بسیار جذاب و لذت بخش است.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

یکی از جاذبه های گردشگری روستای افجه مسیرهای کوهستانی صعود به قله های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال است که کوهنوردان زیادی برای صعود به این قلل به آنجا سفر میکنند.

روستای افجه دارای دو رودخانه است که یکی از شرق آن ( بدو ) و دیگری از داخل روستا ( تبله رود ) میگذرند. همچنین آبشار پسچویک با ۱۵ متر ارتفاع در فاصله ۵ کیلومتری شمال شرق روستای افجه و در یال کوه مشرف به دشت هویج قرار دارد که اطراف آن مملو از درختان بلند است.

آبشار دیگری نیز قبل از دشت هویج به نام موآب در سینه کش قله ساکا با ارتفاع ۱۸۰ متر قرار گرفته است که از جمله بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران میباشد. محوطه ای که دارای باغ گیلاس است و بین آبشار پسچویک ودشت هویج قرار گرفته معمولا استراحتگاه کوهنوردانی است که برای صعود به قلل و ارتفاعات روستای افجه آمده اند. جاذبه تاریخی روستای افجه حمام تاریخی این روستا است که در مرکز بافت قدیمی روستا قرار دارد و دارای دو قسمت زنانه و مردانه میباشد.

بنای حمام دارای طاق و گنبدهای عرقچین و قوس های جناغی است. بدنه نمای داخلی حمام به ارتفاع حدود ۵ متر با کاشی پوشیده شده است وبالاتر از آن با سیمان اندود شده است.

قدمت حمام به دوره صفوی یا اوایل سلسله قاجار برمیگردد. در ضلع شمالی روستای افجه در میان باغ نسبتا وسیعی بقایای قصری از دوره قاجار به جا مانده که گفته میشود این قصر به ناصرالدین شاه تعلق داشته است. امروزه چیزی جز خرابه اثری از آن نمانده است.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

روستای وردیج

بزرگترین روستای شمال غربی تهران روستای وردیج است که از جاهای دیدنی اطراف تهران اس و ۱۸۵۰ متر از سطح دریا فاصله دارد. این روستا بخشی از کن و سولقان و جزء منطقه ۲۲ تهران به حساب می آید.

روستای وردیج در غرب دره کن واقع شده است که اطراف آن مناطق دیدنی زیادی پیدا میشود. جاذبه های گردشگری روستای وردیج بیرون از محوطه خود روستا قرار گرفته است. اطراف روستا شبیه نمایشگاه آثار سنگی است و صورتک ها و آدمک هایی سنگی در آن دیده میشود.

داستان های مختلفی راجب این سنگواره ها بیان میشود، عده ای میگویند بخشی از قلعه ی قدیمی بوده و عده ای دیگرمعتقدند که در آنجا موجودات زنده به سنگ تبدیل شده‌اند.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

بعد از گشت و گذار در این محل افسانه ای میتوانید به سمت آبشار لت مال حرکت کنید و بعد از یک ساعت پیاده روی به آنجا برسید. لت مال یعنی جایی که آب روی سنگ ها مالیده میشود.

لت مال از سه آبشار کنار هم تشکیل شده که بلندترین آن ۳۵ متر است. این منطقه دارای یک رودخانه فصلی است که فقط زمستان ها آب در آن جاری میشود. اطراف روستای وردیج دارای طبیعت زیبا و آب و هوای دل انگیزی است که میتواند مکان خوبی برای گذراندن وقت در تعطیلات بهاری و تابستانی باشد.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی هاروستای زرین دشت

یکی از روستاهای خوش آب و هوا که از جاهای دیدنی اطراف تهران می باشد و در نزدیکی تهران قرار گرفته روستای زرین دشت است که در ۴۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه واقع شده است. بعد از گذشتن از شهر دماوند به ۴۰ کیلومتری فیروزکوه که برسیم روستای زرین دشت در جاده ای فرعی و زیبا قرار دارد.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

این روستا با زیبایی هایی که دارد نظر توریستان و گردشگران زیادی به خود جلب کرده است .یکی از زیبایی های روستای زرین دشت رودخانه حبله رود است که جاذبه شگفت انگیزی دارد، همچنین چشمه های آب معدنی مانند خمده و دریابک در این منطقه قرار دارند که آب آن ها دارای خواص درمانی است. این روستا دارای سابقه ی مذهبی و انقلابی پرباری است و اکثر جمعیت ساکن در آن افرادی معتقد و دیندار هستند، یکی از آیین هایی که مردم روستای زرین دشت هر ساله برگزار میکنند مراسم تعزیه خوانی برای شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا است.

از لحاظ کشاورزی زرین دشت روستای پر محصول و پرباری است که همه نوع میوه از جمله آلبالو، گیلاس، توت،گردو و.. در آن کشت میشوند.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

در فصل بهار پیشنهاد میکنیم حتما به این روستا سفر کنید و از مواهب الهی و محصولات خوش رنگ و لعاب آن بهره ببرید. برای دیدن طبیعت زیبای روستای زرین دشت کافیست قدم در جاده فیروزکوه بگذارید، بعد ازگذشتن شهرهای دماوند، آبسرد، جابان و سربندان از ۲ تونل که عبور کنید تابلوایی به سمت زرین دشت با طی کردن مسیری ۱۸ کیلومتری و عبور از روستای انزاها به آنجا میرسید.

روستای برگ جهان از جاهای دیدنی اطراف تهران

در شمال تهران به دلیل کوهستانی بودن آن منطقه و طبیعت زیبا و سرسبز با وجود چندین رودخانه روستاهای زیادی وجود دارد که مقصد گردشگران زیادی است یکی از این روستاها، روستای برگ جهان از منطقه لواسانات است که در ارتفاع ۲۰۲۶ متری از سطح دریا قرار دارد.

آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. سفال های بدست آمده از این روستای کوهستانی نشان از قدمت این روستا دارد.

طی چند دهه اخیر بناهای تاریخی و قدیمی روستای برگ جهان تخریب و به جای آن ساختمان های جدیدی احداث شده وبه همین دلیل بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. محلات سرده ،پاده، رودبار، و شاهان بخش اصلی روستا را تشکیل میدهند که متاسفانه هویت تاریخی آن از بین رفته است.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

آرامگاه امامزاده اسماعیل در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه ای به نام تنگل خان قرار دارد.

در ضلع غربی روستا جاذبه گردشگری آن یعنی رودخانه برگ جهان جاری است که از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه میگیرد و پس از آن به سد لتیان میریزد.

در شمال رودخانه برگ جهان صخره رسویی بزرگی قرار دارد که از سطح زمین های جنوبی ۴۵ متر ارتفاع دارد و اطراف آن باغات روستا قرار گرفته است. یکی از مناطق دیدنی روستای برگ جهان آبشار آن است که در شمال شرقی روستا واقع شده است.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

این آبشار در مسیر صعود به قله های سرسیاه غار قرار گرفته و مقصد طبیعت گردانی است که برای پیاده روی و کوهپیمایی به آنجا میروند. قلعه دختر ، زندان خانه لار و غار خمیره از دیگر مناطق تاریخی و گردشگری روستای برگ جهان می باشد.

روستای کردان

روستای کردان در شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان البرز یکی از روستاهای تفریحی و جاهای دیدنی اطراف تهران به حساب می آید. این روستا از شمال با جاده کوهسار و برغان، از جنوب با اتوبان کرج-قزوین و از غرب با اراضی سیف آباد و بانو صحرا ، از شرق هم با شهر کرج همسایه است.

مردم روستای کردان در منطقه ای سر سبز با طبیعتی زیبا و خوش آب و هوا زندگی میکنند و همواره تعداد زیادی گردشگر از شهر تهران به آنجا رفته و از جاذبه های طبیعی و تاریخی این روستا بهره میبرند.

این روستا منطقه ای کامل برای سپری کردن تعطیلات شما عزیزان است. با وجود اینکه روستای کردان فاصله کمی با شهر و بافت شهری دارد اما رنگ و بوی روستایی و بکر آن تغییر نکرده ، به همین دلیل جذابیت خود را حفظ کرده است.

یکی از جاذبه های این روستا رودخانه کردان است که از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه میگیرد و در نهایت وارد رودخانه شور میشود. همچنین مقبره شاهزاده حسین ، بی بی شهربانو، برج مقبره کردان از جاذبه های تاریخی و فرهنگی روستای کردان به شمار میروند.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

در روستای کردان چندین مجموعه صنعتی نیز وجود دارد از قبیل: سیلوی سه هزار تنی گندم، کشتارگاه صنعتی گاو سلیمانی، شرکت سویا و شرکت سرنگ سازی هلال احمر ایران.

روستای خور

روستای دیگری که از مناطق سرسبز اطراف تهران به حساب می آید، روستای خور است. این روستا از توابع شهرستان ساوجبلاغ میباشد که در کوهستان های هشتگرد، سمت شمال غرب تهران واقع است.

روستای تاریخی خور دو هزار سال قدمت دارد ، آب و هوای آن بسیار مطبوع و دل نشین است. روستای خور در فصل بهار گردشگران بسیاری را به سمت خود میکشاند.

امامزاده سلیمان، امامزاده زبیده خاتون و در مرکز روستای خور، آثار سنگی با قدمت ۶۰۰-۷۰۰ سال از جاذبه های تاریخی این روستا هستند. روستای خور که از مناطق مرتفع البرز مرکزی است، دارای طبیعت منحصر به فرد و مناطق دیدنی همچون قله ها، دره های سرسبز و پیچ در پیچ دو چنار و باغ های زیبا است. با افزایش جمعیت این روستا کم کم به شهرک تبدیل شده است.

در نزدیکی مسجد جامع روستای خور چناری ۸۰۰ ساله وجود دارد که به عنوان سندی زنده از تاریخی بودن منطقه حکایت دارد. برای رسیدن به روستای خور باید تا کرج بیایید سپس به سمت جاده چالوس بپیچید و در ۱۷ کیلومتری شهر کرج از جاده انحرافی خور به طول ۵ کیلومتر به این روستای زیبا و خوش آب و هوا برسید.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

روستای خور جاده بسیار زیبایی دارد که منظره کوه ها و ابرها در آن دیدنی است. آبشار خور تقریبا در فاصله ۲ کیلومتری از خور قرار دارد، که با طی زمان ۳۰ الی ۴۵ دقیقه از میان درختان سیب ترش، گوجه سبز، زرد آلو و گیلاس به آنجا خواهید رسید. ارتفاع این آبشار به ۵۰ متر میرسد که محل ریزش آب به صورت صخره ای و عمود بر زمین است.

روستای تنگه واشی از بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران

از شناخته شده ترین تقریح گاه های اطراف تهران روستای تنگه واشی است که در تمام تعطیلات جمعیت زیادی را به سوی خود می آورد. تنگه واشی در واقع دو تنگه به نام های واشی و سا است، که در میان این دو تنگه یک دشت بزرگ قرار گرفته که به آن ساواشی میگویند.

برای اینکه به دشت ساواشی بروید باید از سمت تنگه واشی مسیری به طول ۲۵۰ متر را طی کنید ، پس از آن پهنه ی دشت به طول حدودا ۲ کیلومتر را باید پیمایید تا به تنگه سا برسید. بعد از تنگه سا اگر ۸۰۰ متر دیگر راه بروید به یک آبشار میرسید که در طول مسیر آن دیوارهای بلند سنگی قرار دارد به طوری که گاهی از میان آن آسمان را نمیتوانید ببینید.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

راه رفتن در این تنگه دشوار نیست و حتی کودکان هشت،نه سال هم به شرطی که سالم باشند میتوانند به راحتی از آن عبور کنند. کسانیکه به هر دلیلی نتوانند درآنجا راه بروند با کرایه اسب وقاطر میتوانند از آن عبور کنند.

در طول مسیر تنگه، خیس میشوید پس مراقب وسایل خود باشید وبه توصیه های بازدید از تنگه، خوب دقت کنید. اصلی ترین تفریح روستای تنگه واشی رودخانه نوردی و آب بازی است، اما فرصت پیمودن دشتی سرسبز و مشاهده آبشار نیز برایتان فراهم است.

کتیبه تاریخی قاجار که در تنگه اول پس از طی ۱۸۰ متربه آن میرسید یکی از جاذبه های تاریخی تنگه واشی است. از عمر این کتیبه ۱۸۵ سال میگذرد و یادگار فتحعلی شاه قاجار است.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

ابعاد کتیبه ۷×۶ مترمربع و در ارتفاع قابل توجهی ازسطح زمین بر روی دیوار سنگی حکاکی شده است. این کتیبه را حجارباشی، نقاش باشی و معمار باشی به دستور فتحعلی شاه طی سه سال پدید آوردند. روستای تنگه واشی جایی است که هر آنچه از یک تفریح و سرگرمی در منطقه ای نزدیک تهران بخواهید در آن میتوانید پیدا کنید و لذت ببرید.

روستای کرکبود

تقریبا تمام تهرانی ها با طالقان آشنا هستند و این منطقه را به جایی خوش آب و هوا و سرسبز میشناسند. طالقان به دو بخش بالا و پایین تقسیم میشود، که در بخش بالایی آن روستایی نه چندان بزرگ اما بسیار زیبا  در منطقه ای کوهستانی، به نام روستای کرکبود قرار دارد.

آبادی کرکبود مانند دیگر جاهای طالقان زیبا و دیدنی است، از زیبایی های روستای کرکبود میتوان به رودخانه جاری در کنار روستا اشاره کرد. اشیاء قدیمی که از این منطقه کشف شده است به سده چهارم مربوط میشود.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

بیشتر مردم این روستا از طریق کشاورزی، دامداری، باغ داری و فعالیت هایی اینگونه امرار معاش میکنند، البته بعضی از خانواده ها هم با ساخت صنایع دستی و فروش آن به گردشگران به فعالیت اقتصادی میپردازند. در روستای کرکبود آبشاری قرار دارد که از جاهای دیدنی این روستا است.

از معروفترین میوه ها و محصولات باغات کرکبود میتوان گردو و سیب نام برد، مردم این منطقه علاوه بر این ها حبوبات نیز کشت میکنند. جلوه های زیبای روستای کرکبود را میتوان در خانه های خشتی و قدیمی و همچنین در کوچه باغ های زیبا و باغات میوه جستجو کرد.

خانه های این روستا در شیبی ملایم قرار گرفته و تمام خانه ها دارای سقف شیروانی میباشند که منظره ای جذاب برای مسافران و گردشگران به وجود آورده است. آرامگاه امامزاده زید ابراهیم، امامزاده شاه محمد حنیفه، ساختمان تاریخی حمام روستا و یخچال های طبیعی شکل گرفته در اطراف روستا از دیگر جاذبه های روستای کرکبود است.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

به خاطر بافت کوهستانی و پوشش گیاهی مناسب این منطقه شرایط مناسبی برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل وجود دارد از این رو سوغاتی اصلی روستای کرکبود عسل می باشد.

روستای برغان

آخرین روستایی که قصد داریم به معرفی آن بپردازیم و یکی از مهم ترین جاهای دیدنی اطراف تهران روستای برغان است. برغان از مناطق بسیار زیبای استان البرز محسوب میشود که فاصله کمی با تهران دارد. به دلیل نزدیکی این روستا به اتوبان تهران-قزوین همواره شاهد گردشگران زیادی در آن میباشیم.

از گذشته آلوی برغان به عنوان یکی از سوغاتی های خوشمزه این روستا بوده است. روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان البرز قرار دارد.

زیباترین روستاهای اطراف تهران، گشت و گذار یک روزه تهرانی ها

برغان علاوه بر بهره مندی از طبیعتی زیبا ، جاذبه های تاریخی مختلفی نیز دارد. روستای برغان قدمتی طولانی تر از کرج دارد. بازار و خانه های قدیمی آن مربوط به دوره قاجار است. برخی از درختان آن بیش از هزار سال عمر دارند. مردم این روستا به زراعت، باغداری و دامداری مشغول هستند.عده ای نیز در زمینه صنایع دستی و امور خدماتی فعالیت دارند. غلات، صیفی جات، محصولات باغی مانند گردو، توت، آلبالو، گوجه درختی، و گیلاس از محصولات روستای برغان است.

یکی از جاذبه های این روستا رودخانه های شاهرود و سنج می باشد که از کنار روستا عبور میکنند و سرسبزی این منطقه به خاطر وجود این دو رود است. درختان کهنسال این منطقه، مسجد جامع، تکیه برغان، پل تاریخی برغان، بازار برغان و حمام قدیمی برغان از جاهای دیدنی روستای برغان است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید