جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

سال نو و اعیاد و مناسبت ها در تمام نقاط جهان همراه با شادی و برنامه های ویژه این مناسبت ها می باشد. یكی از مهم ترین این جشن ها در تمام دنیا تغییر فصل و آغاز سال نو می باشد. در كشور ما “عید نوروز” از شاد ترین و بهترین مناسبت های فرهنگی كشور می باشد كه ریشه در دل تاریخ این سرزمین دارد.

در دیگر نقاط جهان نیز با آغاز سال نو و همزمانی جشن “كریسمس” و آغاز سال جدید حال و هوای مردم دگرگون شده و همه به تفریح و شادی می پردازند.

در كشور ما نیز هستند شهر هایی كه جشن سال نو میلادی چهره این مناطق را تغییر داده و مردمان این شهر به ویژه “ارامنه” ساكن در آن ها به جشن و شادی می پردازند.

جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

یكی از این شهر ها كه در كشور ما واقع شده است، شهر پر جاذبه و زیبای “اصفهان” می باشد. در این مقاله شما را با یكی از محله های “ارامنه” در شهر “اصفهان” كه همزمان با جشن “كریسمس” و آغاز سال نو رنگ و بوی عید به خود می گیرد  و این واقعه یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان است آشنا می كنیم.

در زمان “شاه عباس صفوی” و به دلیل جنگ هایی كه در مناطق مرزی “ایران” با لشگر “عثمانی” وجود داشت، “شاه عباس” دستور داد كه ارامنه “جلفا” كه در منطقه جنگی قرار داشتند به داخل “ایران” كوچ كرده و پس از مدتی آن ها به “اصفهان” آمده و در این شهر ساكن شدند.

پس از سال ها در این شهر محله ای را به نام “جلفا” كه هم نام دیار و شهر و زادگاه خود بود نامگذاری كرده و در این منطقه ساكن شدند. محله “جلفا” در “اصفهان” بین خیابان “حكیم نظامی” و چهار راه “نظر” واقع شده است.

جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

یكی از مناطق تجاری و با قدمت این شهر كه هم اكنون نیز از پر تردد ترین و پر گردشگر ترین نقاط این شهر به حساب می آید. اغلب ساكنان این منطقه را “ارامنه” این شهر تشكیل می دهند.

در منطقه “جلفا” در شهر “اصفهان” می توان بهترین لحظات را سپری كرد. منطقه ای زیبا برای قدم زدن و خرید از بین بهترین برند ها و فروشگاه ها لوكس و حراجی های سالانه و فصلی كه محلی برای خرید بومیان این منطقه می باشد.

از معروف ترین مناطق این محله كه در نزدیكی كلیساهای این منطقه واقع شده است، می توان به پیاده رو و خیابان های سنگ فرش شده این منطقه كه در مقابل كلیسای “وانك” كه از كلیساهای مهم و بزرگ این شهر می باشد اشاره كرد.

جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

پیاده رو های سنگ فرش شده و میدانی كوچك با فواره ای زیبا در مقابل درب اصلی كلیسای “وانك” این شهر صحنه جذابی را به وجود آورده است.

اگر اهل كافه گردی و لذت بردن از لحظاتی به یاد ماندنی در شهر “اصفهان” می باشید قطعا محله “جلفا” بهترین انتخاب می باشد.

همه ساله با نزدیك شدن “كریسمس” در دل سرمای زمستان، می توان گرمایی عجیب را در ان محله حس كرد. تمام مغازه ها با تزئینات ویژه ای به استقبال “كریسمس” و سال نو می روند.

جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

به بركت روز میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) و جشن سال نو، این محله و خیابان های اطراف آن رنگ و بوی شادی به خود می گیرد. اوج جشن در این محله را می توان در داخل و اطراف كلیساها”وانك” و “بیت لحم” به تماشا نشست.

كلیساهایی كه به دلیل بزرگداشت مناسبت میلاد مسیح(ع) و آغاز سال نو، بهترین مراسم ها را تدارك می بینند. با پخش موزیك های مذهبی و آئینی و به صدا در آوردن “ناقوس” این كلیساها و تجمع مردم در این محله فضایی بسیار شاد و شور انگیز را به ارمغان می آورند.

یكی از مهم ترین كارهایی كه در تمام نقاط جهان و در محله “جلفا” در شهر “اصفهان” در این ایام انجام می دهند، تزئین خیابان ها، خانه ها و معابر با درخت زیبا و معروف “كاج” كه ویژه و نماد “كریسمس” می باشد است.

جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

درخت “كاج” كه با تزئیناتی از جمله ستاره ای در نوك آن و پارچه های رنگی به دور آن تزئین می شود. این نماد از سال ها پیش در بین مسیحیان در ایام سال نو رواج داشته است.

چراغ های رنگی، عصا و فرشته ای كوچك كه به این درخت آویزان می شود زیبایی و جلوه خاصی را به این درخت می دهد. اغلب مغازه ها در این منطقه ویترین هایی متناسب با این ایام آماده كرده كه می توان با تاریك شدن هوا، جشنی از نور را در این محله تماشا كرد.

همان طور كه هر مناسبتی با نمادی شناخته می شود، سال نو میلادی و جشن “كریسمس” نیز با درخت “كاج” و “بابا نوئل” شناخته شده است.

جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

“بابا نوئل” یا همان “پدر زمستان” كه از قرن ها پیش نمادی برای این ایام به حساب می آمده، و درباره آن حكایت ها و نقل های بسیاری را گفته اند، با لباسی قرمز رنگ و ریشی بلند جایی در كنار درخت “كاج” “كریسمس” دارد. “بابانوئل” همیشه با كادویی همراه است، و بچه ها همه ساله منتظر آمدن این مرد مهربان در سال نو و آوردن هدیه ای برای آن ها می باشند.

برخی بر این باور هستند كه “بابانوئل” كه در بیشتر فروشگاه ها در محله “جلفا” می توانید آن را ببینید نماد مردی مهربان در قرن ها پیش بوده كه برای فقرا همه ساله هدیه ای تهیه می كرده و در سال نو به آن ها می داده.

جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

در محله “جلفای” “اصفهان” در شب “كریسمس” می توان طعمی از بهترین غذاها و شیرینی ها را چشید. اغلب ارامنه به مناسبت آغاز سال نو و “كریسمس” غذاهای لذیذی را تدارك می بینند.

برنج و ماهی و همچنین انواع “كوكو” به ویژه “كوكو سبزی” از خوشمزه ترین و رایج ترین غذاهایی می باشد كه می توان در این شب در این محله با صفا تجربه كرد.

شربت و شیرینی های خانگی و خوشمزه كه اغلب توسط خود این افراد تهیه می شود نیز از جمله خوراكی های این مردم مهمان نواز می باشد كه با مهمان نوازی عجیبی از همه استقبال می كنند.

كافی است در این ایام به محله “جلفا” در “اصفهان” قدم بگذارید، می توانید كافه های دنج و زیبا با بالاترین كیفیت غذا ها و قهوه ها را در این محل تجربه كنید.

جشن بزرگ كریسمس در جلفای اصفهان

رستوران های شیك و دمنوش خانه هایی كه همانند آن را در كمتر نقطه ای از كشور می توانید بیابید. محله ای با فضایی كه بر گرفته از كوچه پس كوچه های اروپایی و با سنگ فرشی زیبا و درختان كاج و سرو بلند كه پذیرای گردشگران و مهمانان و بومیان این شهر می باشد.

بی شك تجربه سفر به این محله از جمله خاطرات فراموش نشدنی شما خواهد بود. مردمی كه با وجود اقلیت آن ها در كشور “ایران” با فرهنگی دیرینه و با رسوماتی زیبا سال ها در كنار برادران مسلمان خود در یك منطقه زندگی كرده و احترام ویژه ای را برای دیگران قائل هستند.

گاهی با قدم زدن در كوچه های محله “جلفا” و شنیدن صحبت محلی های این منطقه كه با زبان شیرین “ارمنی” با یكدیگر صحبت می كنند، احساس می شود در یكی از خیابان های “ایروان” در كشور “ارمنستان” هستیم. با سفر در ایام “كریسمس” به “اصفهان” بی شك بهترین مراسم های سال نو را در كشور می توان تجربه كرد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید